21 AĞUSTOS 2019 Çarşamba 08:51
Güncel
Giriş Tarihi : 08-09-2018 16:44   Güncelleme : 08-09-2018 16:44

İçişleri Bakanlığı:Güvenlik önlemleri sayesinde suç oranı yüzde 15 düştü

İçişleri Bakanlığı şehirlerde alınan sıkı güvenlik önlemleri sayesinde hırsızlık, yankesicilik, oto hırsızlığı, yağma, kapkaç gibi mal varlığına karşı işlenen tüm suçlarda bu yılın ilk 8 ayında yüzde 15'lik azalma yaşandığını açıkladı.

İçişleri Bakanlığı:Güvenlik önlemleri sayesinde suç oranı yüzde 15 düştü

Şehirlerde alınan sıkı güvenlik önlemleri, oto hırsızlığı, evden hırsızlık, yankesicilik, yağma (gasp), dolandırıcılık gibi mal varlığına karşın işlenen suçları azalttı. Bu yılın ilk sekiz ayında mal varlığına karşı işlenen tüm suçlarda geçen yılın aynı dönemine göre 15’lik azalma yaşandı. 2018’in ilk sekiz ayında mal varlığına karşı toplam 360 bin 670 olay meydana gelirken, geçen yıl olay sayısı 423 bin 900 olmuştu. Bu yıl, geçen yılın ilk 8 ayına göre, mal varlığına karşı işlenen suçları aydınlatma oranında ise yüzde 5’lik bir artış yaşandı. Buna göre mal varlığına karşı işlenen suçların yüzde 40’ı, yani olayların 145 bin 863’ü aydınlatıldı.  

EN ÇOK İŞLENEN 9 SUÇ, YÜZDE 26 AZALDI 

Emniyet  ve jandarma birimlerince uygulanan huzur ve güven operasyonları ve çarşı mahalle bekçilerinin göreve başlamasıyla birlikte ülke genelinde, oto hırsızlığı, otodan hırsızlık, iş yerinden  ve kurumdan hırsızlık, evden hırsızlık, yankesicilik, bisiklet ve motosiklet hırsızlığı, kapkaç, yağma (gasp), dolandırıcılık  olmak üzere mal varlığına karşı en çok işlenen 9 suçta yüzde 26,4’lük bir azalma oldu 

YANKESİCİLİK YÜZDE 27, KAPKAÇ YÜZDE 20 AZALDI

Bu yıl, geçen yıla göre oto hırsızlığı yüzde 35,4, otodan hırsızlıkta yüzde 32, işyerinden ve kurumdan hırsızlıkta yüzde 29, evden hırsızlık yüzde 28, yankesicilik yüzde 27, bisiklet ve motosiklet hırsızlığı yüzde 24, kapkaç yüzde 20, yağma(gasp) yüzde 14, dolandırıcılık yüzde 9 azaldı.  Bu yılın ağustos ayında mal varlığına karşı meydana gelen tüm olaylar geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20 azaldı. Oto hırsızlığı, otodan hırsızlık, iş yerinden  ve kurumdan hırsızlık, evden hırsızlık, yankesicilik, bisiklet ve motosiklet hırsızlığı, kapkaç, yağma (gasp), dolandırıcılık  gibi mal varlığına karşı en çok   işlenen 9 suçta ise bu oran yüzde 30 oldu.  

ÇARŞI VE MAHALLE BEKÇİLERİNİN GÖREVE BAŞLAMASI  DÜŞÜŞTE ETKİLİ OLDU

Mal varlığına karşı meydana gelene olayların sayısında bu düşüşün nedeni; şehirlerde asayiş politikalarının  uygulanması, çarşı ve mahalle bekçilerinin göreve başlamasının yanı sıra motorize ve yaya devriye sayısının güçlendirilip polisin görünürlüğünün artırılması, günü birlik evlerde ve parklarda şüpheli şahısların kontrol edilmesi, yürütülen huzur güven operasyonları etkili oldu.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Sultanahmet'te patlama!
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA