Güncel
Giriş Tarihi : 31-10-2019 11:39

İnfluencer Marketing Nedir ?

İnfluencer Marketing Nedir ?

Aslında her gün onlarca örneğine rastladığınız bir pazarlama faaliyetidir, influencer marketing. Sosyal medya hesaplarınızı dolaşırken, aile ve arkadaşların fotoğrafları arasına sıkışmış içeriklerdir. Takip ettiğiniz bir sosyal medya fenomeninin hayatından bir kesit, spor salonundaki anları, katıldığı organizasyondan gönderdiği pozları veya canlı yayınla sizlere sunduğu bir hizmet aslında “reklam” olabilir. İnfluencer pazarlamasının ne kadar çeşitli şekillerde karşımıza çıkabileceği hakkında fikir sahibi olmuşsunuzdur.

Ayrıca bu tür paylaşımların kimi zaman “sizin” satın alma davranışınıza etki ettiği durumları tecrübe etmiş olmalısınız. Zira günümüz pazarlamacıları arasında yapılan araştırmalar;

Pazarlamacıların %86’lık bir kısmının, influencer marketing stratejilerinden yararlandığını ortaya koyuyor,

Bu %86’lık kısım, yapılan influencer pazarlama faaliyetlerinde %92 oranında başarılı sonuçlar aldıklarını söylüyor.

Dünya çapında bu kadar büyük oranlar söz konusu iken, mutlaka hepimizin bir influencer tarafından satın alma kararında değişiklikler yaptığı olmuştur. Yazının başında belirttiğimiz üzere, sıradan sosyal medya bilgi akışı arasında, bu paylaşımlar kimi zaman farkında olmadan bizi etkileyecek potansiyelde olabilir.

Influencer marketing, önemli içerik üreticileriyle iş birliği içinde yürütülen, otantik etkileşim sağlayan ürün veya marka mesajlarını yayma stratejisidir. İnfluencer kavramı sosyal medya ve internet jargonuna ait olup, genelde yüksek takipçi kitlesine hitap eden sosyal medya hesaplarına karşılık gelir.

İnfluencer Kimdir?

Kimi zaman yüz milyonlarca takipçiye hitap eden, kimi zaman niş bir pazarda, nispeten kısıtlı takipçiyi etkisi altına almış kişilerdir. Bu noktada, influencer marketing Turkiye faaliyetleri kapsamında, tanıma uygun birçok örnek anında akıllara gelir.

Dünya’nın geri kalanında da durum aynıdır. Özellikle İngilizce, Rusça, İspanyolca, Fransızca, Almanca, Çince gibi fazlaca sayıda kişinin konuştuğu dillerde içerik üreten influencerlar, global firmaların daha çok ilgisini çeker.

Aynı şekilde Türkçe içeriklerle belli kitleler üzerinde etki sahibi olanlar da, büyük firmaların Türkiye pazarındaki influencer reklam faaliyetleri için uygun görülür.

Detaylı bilgi için: https://www.tipeffect.com/