25 HAZİRAN 2019 Salı 19:00
Güncel
Giriş Tarihi : 28-12-2018 14:26   Güncelleme : 28-12-2018 14:26

İpsala Sınır Kapısı'nda büyük uyuşturucu operasyonu

Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza ekiplerince Edirne İpsala Sınır Kapısı'nda yapılan operasyonda soya fasulyesi yüklü TIR'da 1,5 ton esrar ele geçirildi, 3 kişi gözaltına alındı. Gümrüklerde tek seferde ele geçirilen en yüksek uyuşturucu miktarı olan esrarın değerinin 40 milyon lira olduğu belirtildi.

İpsala Sınır Kapısı'nda büyük uyuşturucu operasyonu

Soya fasulyesi yüklü, aynı firmaya ait iki TIR, Türkiye'ye giriş yapmak üzere art arda İpsala Sınır Kapısı'na geldi. İlk TIR'ın işlemlerinin tamamlanması ardından sürücüsü Arnavut uyruklu olan ikinci TIR, Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekiplerince yapılan istihbarat ve saha çalışmaları sonucu x-ray taramasına sevk edildi. Kontrolde şüpheli yoğunluk farkları görülen TIR'da fiziki arama yapılmasına karar verildi. Narkotik dedektör köpeğinin de kullanıldığı detaylı aramada, soya fasulyesi çuvallarının arasına gizlenmiş, yasal yükle aynı fiziki özelliklere sahip, her biri 10 kilogramlık 152 çuval içerisinde toplam 1 ton 524 kilogram esrar ele geçirildi.

40 MİLYON LİRA DEĞERİNDE

Operasyonda el konulan esrarın, Ticaret Bakanlığı'nca gümrüklerde tek seferde ele geçirilen en yüksek uyuşturucu olduğu belirtildi. Ele geçirilen esrarın değerinin yaklaşık 40 milyon lira olduğu belirtildi. Yapılan araştırmada, ilk TIR'ın tamamen yasal yükle öncü araç olarak sınır kapısına gönderildiği, bu aracın işlemlerinin beklemeden sorunsuzca tamamlanması üzerine esrar yüklü ikinci TIR'ın arkadan gönderildiği anlaşıldı.

3 KİŞİ GÖZALTINDA

Savcılık talimatı ile uyuşturucu kaçakçılığını gerçekleştiren şebekenin İstanbul ve yurt dışındaki diğer bağlantılarının tespit edilmesi amacıyla kontrollü teslimat kararı alındı. Diğer kolluk birimlerinin de katkısıyla gizlilik kararıyla yürütülen soruşturma Ticaret Bakanlığı Komuta Kontrol Merkezi'nden de takip edildi. Olayla ilgili TIR şoförü ve şebekenin İstanbul'daki elemanları da dahil toplam 3 kişi gözaltına alındı.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Sultanahmet'te patlama!
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA