Güncel
Giriş Tarihi : 04-02-2020 14:10

İş Bulma

Yeteneklerinize ve birikiminize uygun, severek yapabileceğiniz bir işte çalışmayı istiyorsanız buna uygun iş ilanlarına ulaşmanız gerekmektedir.

İş Bulma

Ancak bu iş ilanlarına başvursanız da işe alınmayabilirsiniz. İşe alınmanız için çok iyi bir özgeçmiş formu hazırlamanız ve hazırladığınız bu özgeçmiş ile işe başvurmanız işvereninizin sizi daha iyi tanıması ve işe uygun bir aday olduğunuz kanaatini güçlendirmesinde size yardımcı olacaktır.

Özgeçmiş Oluşturma ve Düzenleme

Özgeçmişinizi oluştururken ve düzenlerken CV içerisinde yer alması gereken bilgileri, CV tasarımını doğru bir şekilde yapmanız işe başvuran diğer adayların arasında ön plana çıkmanız bakımından çok önemlidir. Profesyonel CV'nizi 15 dakikada oluşturabilmenizi sağlayan platform aynı zamanda kendi CV'nizi oluşturmaya zorlandığınız ya da vaktiniz olmadığı durumlarda sizlere CV oluşturma ve düzenleme hizmeti sunmaktadır. CV’nizi ilk kez oluşturacaksanız ya da önceden oluşturduğunuz CV’niz üzerinde düzenleme yaptırmak istiyorsanız platform hızlı ve kolay bir şekilde özgeçmiş oluşturmanızda size yardımcı olmaktadır. Profesyonel bir şekilde CV oluşturmak ve oluşturduğunuz CV’nin optimizasyonunu yaptırmak istiyorsanız platformun sunduğu hizmetler ile işe alınma ihtimalinizi yükseltebilirsiniz.

CV’de Yer Alması Gereken Bilgiler

CV’nizi oluştururken kendinize genel bir taslak planı çıkarmanız ve ek olarak istenen bilgilerinizi eklemeniz gerekmektedir. Eksik ya da iş başvurusu ile alakasız bilgiler eklemeniz iş başvurunuzun reddedilmesine neden olabilecektir. Özellikle iletişim bilgilerinizi eksiksiz olarak girmeniz, mümkünse birkaç iletişim adresi vermeniz işverenin size geri dönüş yapabilmesi bakımından çok önemlidir. Mutlaka güncel, kullandığınız ve erişim sorunu olmayan iletişim bilgilerinize CV’nizde yer verin.

CV oluştururken CV’nizde yer alması gereken belgeler genel olarak aşağıdaki gibidir:

 • Kişisel bilgiler
 • Eğitim bilgileri
 • İletişim bilgileri
 • İsteniyorsa sürücü belgesi
 • İsteniyorsa stajyerlik, katıldığınız seminer, konferans bilgileri, sertifikalarınız
 • İş deneyimleri
 • Referanslarınız
 • Bildiğiniz diller, yetenekleriniz, hobileriniz vb.

Bu bilgilerin yanı sıra bu bilgilerin yer aldığı CV’nizin tasarımının da ilgi çekici olması işvereninizin diğer başvurular arasında sizin başvurunuzun dikkatini çekmesi konusunda sizlere yardımcı olacaktır. Bu nedenle özgeçmiş oluşturma konusunda ilgi çekici, resmi ve düzenli bir CV tasarımı tercih etmenizi öneririz.

Profesyonel Bir CV İle İşe Başvurmanın Avantajları

Profesyonel bir CV ile işe başvurmanız size pek çok açıdan fayda sağlayacaktır. Öncelikle profesyonel bir özgeçmiş hazırlayarak işe başvurmanız başvurduğunuz iş konusunda ne kadar ciddi ve gayretli bir aday olduğunuzu gösterecektir. Bu da çalışanlarında azim ve istikrar arayan işverenlerin en çok önem verdiği husustur. Aynı zamanda profesyonel bir CV işvereninizin sizinle ilgili olarak önemli olan tüm bilgileri öğrenmesini sağlayacaktır. Böylelikle işvereniniz sizi detaylı olarak tanıyacak ve işe uygun olup olmadığınız konusunda karar verirken daha çok düşünecektir. Profesyonel bir CV aynı zamanda işe alınma ihtimalinizi yükseltir; böylelikle kendi yeteneklerinize, eğitiminize ve isteklerinize göre bir işte severek çalışma şansını yakalarsınız.

İyi Bir CV Nasıl Hazırlanmalı?

CV ya da özgeçmiş kişisel bilgileriniz, eğitim bilgileriniz, iş deneyimleriniz gibi sizin işe uygun bir aday olup olmadığınız konusunda işverene inceleme imkanı sağlamaktadır. CV hazırlarken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Sizinle paylaşacağımız bu noktalara dikkat ederseniz özgün, kendinizi iyi bir şekilde ifade edebileceğiniz bir metin hazırlarsınız:

 1. Öncelikle her iş ilanı için ayrı CV hazırlama yoluna başvurmanızı öneririz. Böylelikle her iş ilanında özellikle belirtilen konularda kendinizi gösterebileceğiniz bir metin hazırlamış olursunuz. Örneğin eğer iki farklı yazılım uzmanlığı ilanına başvuracaksanız ve bu iki uzmandan aranan özellikler, uzmanlaştıkları yazılım programları gibi, birbirinden farklıysa istenen uzmanlık alanları CV’nizde ayrı ayrı belirterek başvuruda bulunun. Böylelikle işvereniniz özgeçmişinizi incelediğinde aradığı özellikleri net bir şekilde görebilir ve işe uygun bir aday olduğunuza karar verebilir.
 2.  İlanda yazı tipi ve yazı fonu belirtildiyse bu formata uygun olacak şekilde eğer belirtilmediyse resmi yazı formatında özgeçmiş hazırlama işe başvuran ciddi bir aday olduğunuzu gösterecektir.
 3. Fotoğrafınızı CV’nize eklemeniz eğer iş ilanında aksi belirtilmediyse özgeçmişinizin ciddiye alınmasını sağlayacaktır.
 4. Kişisel bilgiler, eğitim bilgileri, iş bilgileri gibi alanları birbirinden ayırarak bilgilerinizi sistemli bir şekilde yazın. Özgeçmişiniz ne kadar kolay okunabilir, sistematik ve düzenli görünürse incelenme şansı o kadar artacaktır.
 5. Özgeçmişinizi hazırlarken ne çok uzun metinler ne de çok kısa bir metin oluşturmamaya özen gösterin. Özgeçmişinizin çok uzun olması işvereninizin özgeçmişinizin tamamını okumamasına neden olabileceği gibi yine özgeçmişinizin çok kısa olması da işe başvurmak için gayretli olmadığınız algısını uyandırabilir. Özgeçmişinizi oluştururken uzun olmayan, net ve güçlü ifadeler kullanın.

İş İlanı Nasıl Bulunur? Nasıl Başvurulur?

Günümüzde pek çok firma, kurum ya da kuruluş internet üzerinden iş ilanları yayınlamakta ve başvuru kabul etmektedir. Özel kurum ve kuruluşların ilanlarının yanı sıra yine devlet sitelerinden de başvuru yapabileceğiniz iş ilanları da yer almaktadır. Bu iş ilanlarını yayınlayan platformlar arasında e-devlet de yer almaktadır. Kimliğinizi doğrulayarak e-devlet platformuna giriş yapabilir ve İşkur’un web sitesindeki iş ilanlarına otomatik olarak bağlanabilirsiniz. Kriterlere göre açık iş ilanlarına ulaşabileceğiniz https://www.turkiye.gov.tr/kriterlere-gore-acik-is-sorgulama adresinden başvuru yapabileceğiniz kurum ve kuruluşları görüntüleyebilirsiniz. Aranan niteliklere göre iş ilanları arasında filtreleme yapabilir ve çıkan iş ilanlarına başvurarak istediğiniz, size uygun bir iş ilanına ulaşabilirsiniz.