Ekonomi
Giriş Tarihi : 07-10-2019 15:07

İŞKUR'da TYP oyunu! Sayıştay raporu yolsuzluğu ortaya serdi

Samsun'da olduğu gibi birçok ilde MEB bünyesinde okulda çalışmak üzere güvenlik ve temizlikçi alımı gerçekleştirildi. Toplum Yararına Program (TYP) kapsamında İŞKUR üzerinden yapılan alımlarda yolsuzluk ortaya çıktı. 2018 yılı Sayıştay raporuna göre tam 1003 işi olan işçi TYP programı kapsamında işe alındı. Program kapsamında şahıslara ödenen para ise 4 milyon 269 bin 233 lira 80 kuruş oldu.

İŞKUR'da TYP oyunu! Sayıştay raporu yolsuzluğu ortaya serdi

Bilindiği üzere her yıl TYP kapsamında okullara temizlik ve güvenlik personeli alımı gerçekleştiriliyor. Samsun genelinde çok sayıda başvuru alan TYP'de geçtiğimiz sene yaşanan resmi hak gaspı gözler önüne serildi. 

SAYIŞTAY RAPORUNDA GÖZÜKÜYOR 

İŞKUR için hazırlanan 2018 Sayıştay Raporu'na göre belirtilen yılda TYP'den yapılan alımlarda 1003 kişinin hem TYP'den yararlandığı hem de başka işte çalıştığı tespit edildi. 

İŞKUR'DAN SAVUNMA 

İŞKUR, TYP’deki usulsüzlüğe ilişkin yaptığı savunmasında ise; TYP’ye başvuru süresinin beş gün olduğunu, bu zaman zarfında İŞKUR ve SGK’nin sitemlerinde hatalar yaşanabildiğini söylemekle yetindi.

SGK mevzuatının uygun görmesi nedeni ile bazı kişilerin programdan arda kalan zamanlarda sigortalı şekilde çeşitli işlerde de çalışmalarının mümkün olduğunu belirten İŞKUR, kişilerin program süresince günlük olarak sigortalılık durumunun sorgulanmasının ise, ortaya çıkaracağı teknik ve idari yükler nedeni ile mümkün olamadığını iddia etti.

Vatandaş, İŞKUR’da ortaya çıkan bu ayrımcılık iddialarına karşı büyük tepki gösterdi. Birçok vatandaş, İŞKUR’un resmi web sayfasında yer alan açık iş ilanları olmasına rağmen, İŞKUR şubelerine gittiklerinde ‘’böyle bir alım yok’’ dediklerini iddia ettiler.

Kaynak: Kamu Personeli