Güncel
Giriş Tarihi : 24-06-2019 22:52

İstanbul seçimleri bitti, Terhisler başlayacak, Sırada af tasarısı var

Milyonlarca insanın merakla beklediği İstanbul seçimleri sonuçlandı. Askerlik Yasasının ise yarın meclis genel kurulundan geçmesi bekleniyor. Kader mahkumlarında ise heyecanlı bir bekleyiş hakim. Af tasarısının önümüzdeki hafta meclise gelmesi bekleniyor.

İstanbul seçimleri bitti, Terhisler başlayacak, Sırada af tasarısı var

Aylardır Türkiye gündemini oldukça meşgul eden Istanbul seçimleri nihayet sonuçlandı. CHP adayı Ekrem İmamoğlu'nun zaferiyle sonuçlanan seçimler sonrası sırada yarın meclisten çıkması beklenen yeni askerlik tasaŕısı var. Terhis için bekleyen 130 bin asker için heyecanlı bekleyiş başladı. Tasarının meclisten çıkması halinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzalamasıyla birlikte koğuşlar boşalıp teşhisler başlayacak. Asker yolu bekleyen aileler ise heyecan içinde evlatlarına kavuşmayı bekliyor.

MHP'nin geçen yıldan bu yana gündeminde tuttuğu Af tasarısında ise sona gelindi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçtiğimiz ay açıkladığı yargı reformu paketi ve Adalet Bakanlığı'nın hazırladığı mahkumlara ceza indirimi konusunda cezaevlerinde umutlu bekleyiş sürüyor. Mahkûm ve mahkum aileleri ise hükümetin kısa süre içinde ceza indirimi tasaŕısını meclisten geçirmesini ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasına sunmasını istiyor. Mahkûm yakınları platformu ise sosyal medya hesaplarından ve kendi oluşturdukları gruplardan yaptıkları çağrılarda "eşit yasa eşit af istiyoruz" diyerek özellikle MHP'nin hazırladığı 5 yıllık ceza indiriminin çıkmasını ifade ediyor.

Kader mahkumlarına af tasarısının meclisten nasıl çıkacağı konusunda şimdilik belirsizlik hakim. MHP'nin hazırladığı tasarının meclisten geçip yasalaşması halinde cezaevlerinde yatan 160 bin mahkum tahliye olacak. AK Parti ise bu konuda temkinli davranıyor. Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan tasarı meclisten geçerse 40 bin civarında mahkumun tahliye edileceği söyleniyor. Muhalefet partileri de kader mahkumlarına af konusunda ılımlı açıklamalarda bulunurken, konunun gündeme gelmesi halinde vakit kaybetmeden ve insanların duygularıyla oynanmadan bir an önce af tasarısının meclisten geçmesi gerektiģine vurgu yapıyorlar.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Sultanahmet'te patlama!
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA