Yaşam
Giriş Tarihi : 15-10-2019 15:04

İstenmeyen Gebeliklerde Yaşananlar

Çocuk sahibi olmak, bunu isteyenler için eşsiz bir duygu. Ancak bu süreci, hem sağlıklı hem de keyifli yaşamak için doğru zamanda hamilelik olmalı.

İstenmeyen Gebeliklerde Yaşananlar

Çok iyi biliniyor ki kadınlar, gebelik dönemlerinde duygusal ve fiziksel değişiklikler yaşamakta. Bu yüzden kadın, kendini hazır hissettiğinde gebe kalmalı. Aynı şekilde gebelik esnasında bulantı, kusma, halsizlik, yorgunluk gibi pek çok fiziksel değişiklik yaşanabilmekte hatta kimi zaman bunlar, 9 ay sürebilmekte. Bu durumda plansız gebelikler de atlatılması daha zor bir süreç haline geliyor. Ancak biliyoruz ki planlanmamış gebelikler, ya da kariyer ve sosyal yaşam açısından henüz vakti olmayan gebelikler de yaşanabilmekte. Çiftler korunsa bile hiç bir yöntem % 100 koruyucu olmayabilir. Gebe kalmış olmak bir kadın için doğru zaman değilse kürtaj ile sonlandırmak mümkündür. Ama bilinmeli ki kürtaj bir doğum kontrol yöntemi değildir, bir aile planlaması yöntemidir. Gebeliği sonlandırmak için kürtaj Konya da başvuranların yüksek çoğunluğu beklenmeyen gebelikler sebebiyledir.

Kürtaj Nedir?

Kürtaj, gebeliği sonlandırmak için yapılan bir cerrahi müdahaledir. Rahim içinin temizlenmesiyle gebelik sonlandırılmaktadır. Kürtaj, hem zorunlu hem de isteğe bağlı olarak yapılabilmekte. Ancak bunun için yasal bir süre var, son adetin ilk gününden itibaren 10 hafta süre bulunmakta ve bu süre içinde kürtaj yapılabilmekte. Kürtaj, isteğe bağlı olduğu gibi zorunlu olarak da yapılabilmekte. Bazı gebeliklerde anne ve bebek açısından hayati riskler bulunur, bu gibi durumlarda gebeliğin sonlandırılması uygundur.

Kürtaj Sonrasında Neler Yaşanır?

Kürtaj sonrası hafif bir kanama görülebilir. Birkaç gün süren bu hafif kanama olası bir durumdur, ancak bazen başka yan etkiler ortaya çıkabilmekte ve hekime başvurulması gerekebilmekte. Ateş, şiddetli karın ve kasık ağrısı, aşırı kanama, parça gelmesi gibi durumlar ciddiye alınmalı ve hemen hekimle görüşülmeli. Kürtaj sonrasında üç hafta cinsel ilişki önerilmez. Kürtaj sonrasında kısa zamanda adet düzeni yerine oturmaktadır.

Kürtaj Konya için uzman hekimler bilinçli yönlendirmeler yapmaktadır, çünkü kürtaj bir korunma yöntemi değildir. Plansız gebelik yaşanmaması için daha dikkatli olunması gerektiği vurgulanmaktadır.

Sosyal statü, kariyer planlaması birçok sebep gebelik için erken zaman olduğunu gösterebilir. Bir kadın ne zaman hazır olursa o zaman hamile kalmalı ve çocuk sahibi olmalıdır. Dileyen herkes, doğru zamanda, doğru adımla gebe kalmalı ve planlı hamilelikle yaşanan mucize süreçlerin tadını çıkarmalıdır.