Kaçak Akım Rölesi Faydaları Nelerdir?

Faz ve nötr iletkenleri arasında bir fark oluştuğunda devreyi açan anahtara kaçak akım rölesi adı verilir.

Kaçak Akım Rölesi Faydaları Nelerdir?

Elektrik ile ilgilenen veya ilgilenmeyen hemen herkesin bileceği üzere elektrik hatlarında en büyük ölüm tehlikesini kaçak akım barındırmaktadır. Özellikle kalitesiz malzemenin kullanıldığı bölgelerde kaçak akım sorunu ile sürekli karşılaşılmaktadır. Tabi bunun dışında bu durum günlük hayatımızda da karşılaşabileceğimiz ve sorun yaşayabileceğimiz bir sorun. Bu sorunu başlamadan bitirmenin bir yolu var elbette. Kaçak akım rölesi adı verilen bir cihaz ile birlikte hattın kaçak akıma karşı güvene alınması sağlanabilir.

Elektrik kaçağı, belki de en tehlikeli hatalardan biridir. Kaçağın sonucu direkt olarak ölüm olabilir. Burada asıl önemli olan bu sorunu önceden bilmenin imkanı olmamasıdır. Yani siz o kaçağa kapılana kadar bu durumdan haberdar olmayabilirsiniz.

Kaçak Akım Rölesi Nedir?

Faz ve nötr iletkenleri arasında bir fark meydana geldiğinde devreyi açarak devreyi güven altına alan parçaya kaçak akım rölesi verilir. Bu tanımı biraz daha açalım. Bir elektrik devresine fazdan giren elektrik akımı, çıkışını nötrden gerçekleştirir. Yani F noktasında giren akım N noktasından çıkış yapar. Burada giren akım ile çıkan akım genellikle eşit olur. Sorun bu noktada başlıyor. Eğer giren akım ile çıkan akım eşit değilse devrede kaçak olduğu anlamına gelmektedir. Bu da nötr dengesini bozacaktır. İşte tam bu noktada kaçak akım rölesi devreye girerek sistemi uyarır ve olası kazaları önler.

Elektrik Kaçağı Nasıl Ortaya Çıkar?

Elektrik kaçağının ortaya çıkması için elbette kullanıcı hatası sebepler vardır. Kısaca açıklamamız gerekirse, “Elektrik akımının geçtiği elektrik kabloları ve elektrikli cihazlar içerisinde bulunan yalıtkan parçaların yıpranması, hatalı imalatı ve hasar görmesi gibi durumlardan dolayı iletken maddelerin açıkta kalması, bunun akabinde de o kısma bir canlının teması sonucu bir akım ortaya çıkar. Bu akımda toprağa akar.” İşte tam olarak böyle oluşur diyebilir. Bu nedenle kaliteli malzeme kullanımı ve dikkat ile birlikte koruma da önemlidir.

Kaçak akım rölesi hakkında daha fazla bilgi almak ve kaliteli ürünlere ulaşmak için Schneider Electric ürünleri satılan Faz Ticaret sitesini ziyaret edebilirsiniz.Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
//
// //
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakan Soylu: Ortada organize bir provokasyon olmadığı görülmüştür
Bakan Soylu: Ortada organize bir provokasyon olmadığı görülmüştür
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Şiddeti asla tasvip edemeyiz
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Şiddeti asla tasvip edemeyiz