Advert

Kaliteli Pırlanta Tektaş Nasıl Anlaşılır?

Son yıllarda popülerliği çok daha fazla artan ve artık evlenme tekliflerinin de vazgeçilmezlerinden biri haline gelen pırlanta tektaş yüzük modelleri, çok farklı fiyatlarla satışa sunulabiliyor.

Kaliteli Pırlanta Tektaş Nasıl Anlaşılır?

Oldukça cazip bir rakam eşliğinde satın alabileceğiniz bu yüzük modelleri için hatırı sayılır bir meblağ ödemeniz de gerekebilir. Peki, pırlanta fiyatları neden bu denli değişken ve aynı zamanda kaliteli pırlanta tektaş nasıl anlaşılır?

Aslında bu iki sorunun ortak bir yanıtı var. O da pırlanta tektaş yüzüklerin 4C özelliğidir. Yüzük fiyatlarının farklı olması, kalite farkından kaynaklanıyor. Kalitenin belirleyicisi ise 4C yani pırlantanın kesimi, karat ağırlığı, berraklığı ve rengidir. Özellikle karat ağırlığı pırlantayla süslenmiş olan bu yüzüklerin fiyatında en belirleyici unsurlardan biri oluyor.

Pırlantada 4C Nedir?

1 karat yaklaşık olarak 1 miligram ağırlığına denk geliyor. Yani pırlantanın ağırlığı karat cinsinden ölçülüyor da diyebiliriz. Karat ağırlığı pırlanta tektaş yüzüklerde puanlama şeklinde belirleniyor. 1 karat da yaklaşık olarak 100 puan anlamına geliyor. Pırlantanın tabiatta doğal halindeyken ne durumda olduğu ise berraklığını ifade eder. Üzerinden doğal lekelerin olup olmadığına göre berraklık seviyesi belirleniyor.

Renk ise pırlantanın sarılık durumuna göre ölçümleniyor. D’den Z’ye kadar harflerle ifade edilen pırlantanın renkleri arasında en nadir olanları D, E ve F oluyor. Bunlar en beyaz pırlantalardır ve doğada da en az bulunan pırlantalar olma özelliğini taşırlar. Kesim de pırlanta tektaş yüzüklerde etkili bir diğer unsurdur. Kesimi pırlantanın ışığı ne şekilde kırdığının ve yansıttığının belirleyici olduğundan uzmanlık ister.

Pırlantanın berraklığına insan tarafından bir müdahalede bulunulması elbette olanaksız. Ancak kesim tamamen insan tarafından gerçekleştirilen bir işlem olduğundan, pırlantanın kalitesinde de belirleyici bir unsur oluyor. Aynı zamanda kesimdeki başarı, pırlantanın fiyatında da etkin bir faktördür.

Kesimi başarılı olan pırlanta modellerini Myra Gold internet sitesinde bulmak mümkün oluyor. Üstelik istenen her karatta ve her berraklıkta pırlanta tek taş modellerini, geniş bir seçenek yelpazesi eşliğinde beğeniye sunuyor. Bu yüzden pırlanta yüzük satın almadan önce mutlaka Myra Gold internet sitesini ziyaret etmelisiniz.

 Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
//
// //
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Artvin’de, harabe 6 evde, 97 seçmen çıktı
Artvin’de, harabe 6 evde, 97 seçmen çıktı
Ehliyet değiştirmeye gitti hayatının şokunu yaşadı
Ehliyet değiştirmeye gitti hayatının şokunu yaşadı