Advert

KANSIZLIK BELİRTİLERİ NELERDİR?

Kansızlık kırmızı kan hücresi azalmasıdır. Kansızlık damar içindeki kan hacminin azalmasını değil, kanın hücre kısmının azalmasını anlatmaktadır. Kansızlık (anemi) daha çok kırmızı kan hücrelerinin azalmasını anlatmaktadır. Bazen diğer kan hücrelerindeki azalmalar da buna eşlik edebilir. VM Medical Park Samsun Hastanesi Çocuk Hematolojisi Kliniği’nden Prof.Dr.Davut Albayrak hemoglobin düşüklüğünün kansızlığın güvenilir ölçütlerinden olduğunu belirterek, önemli bilgiler paylaştı.

KANSIZLIK BELİRTİLERİ NELERDİR?

KIRMIZI KAN HÜCRELERİ NE İŞ YAPAR
Kırmızı kan hücrelerinin içeriğinin %33 ünü demirli bir protein olan hemoglobin oluşturur. Hemoglobin oksijen ve karbondioksit taşır. Nefes almakla akciğer hava keselerine gelen oksijen kılcal damarlardaki kırmızı kan hücrelerindeki hemoglobine ulaşır, sonra  kırmızı kan hücreleri kan dolaşımı ile dokulara gider. Dokuda oksijenini salar ve karbondioksit bağlar. Akciğere gelir ve karbon dioksiti akciğer hava keseciklerine boşaltır. Nefes vermekle karbondioksit havaya atılır. Kısaca kırmızı kan hücreleri nefes aldığımız havadaki oksijeni alır ve dokuya taşır. Dokuda üretilen atık madde karbondioksiti alır ve akciğerleri taşır.

OKSİJEN TAŞINMASI NEDEN ÖNEMLİDİR?
Oksijenin yakıcı maddedir. Şeker, proteinler ve yağ yanıcı maddedir. Vücutta yanıcı maddelerin oksijenle yanmaları ile ATP şeklinde depolanan enerji ve ısı enerjisi oluşur. Vücuttaki kimyasal olaylar için gerekli enerji bu ATP ile sağlanır. Oksijenin alternatifi yoktur. Bu sebeple vücudun kısa sürede oksijen yokluğu yaratan solunum durmasına ve dolaşım durmasına dayanma süresi çok kısadır. Kansızlık sonuçta dokulara yeterli oksijen götürülememesi sebebiyle hastalık bulgularını ortaya çıkarır.

KİŞİ İÇİN NORMAL HEMOGLOBİN DEĞERİ NASIL OLUŞUR?
İstirahatte organlarımıza yeterli oksijen taşıyabilen hemoglobin miktarı o kişi için normaldir. Vücutta kırmızı kan hücrelerinin KEMİK İLİĞİ'nde yapımı ile dalak ve diğer yerlerde yıkımı arasında bir denge vardır. Sağlıklı kişilerde dolaşıma çıkan kırmızı kan hücresinin ömrü 120 gündür. Vücut hormon ve sitokin dediğimiz kimyasal haberci molekülleri aracılığı ile üretim hızını, dokulara istirahat halinde yeterli oksijen taşıyabilen hemoglobin yoğunluğunda tutacak şekilde ayarlar. Dokuya oksijen teslimini azaltan her şey daha çok hemoglobin (kırmızı kan hücresi) üretimi isteğini artırır. Yapım yıkımı karşılayamadığı zaman kansızlık olur. Kansızlık oksijen taşınmasında yetersizliğe yol açar. Bulgularda kansızlığın derecesine göre değişiklik gösterir.

 Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
//
// //
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Balyoz davasının eski hakimine FETÖ üyeliğinden 12 yıl hapis
Balyoz davasının eski hakimine FETÖ üyeliğinden 12 yıl hapis
Artvin’de, harabe 6 evde, 97 seçmen çıktı
Artvin’de, harabe 6 evde, 97 seçmen çıktı