16 EYLÜL 2019 Pazartesi 05:06
Güncel
Giriş Tarihi : 21-05-2019 15:16   Güncelleme : 21-05-2019 16:17

Karadeniz'de Türk balıkçı teknesine ateş açıldı: 3 yaralı

KARADENİZ'de Romanya Sahil Güvenlik ekipleri tarafından Türk balıkçı teknesine, plastik ve gerçek mermilerle ateş açıldı. Mermilerin isabet ettiği 3 balıkçı yaralanırken, 5 balıkçı gözaltına alındı.

Karadeniz'de Türk balıkçı teknesine ateş açıldı: 3 yaralı

​Olay, dün akşam saatlerinde Romanya'nın Köstence açıklarında meydana geldi. Ordu'nun Perşembe ilçesi limanından hareket eden balıkçı teknesi, iddiaya göre uluslararası karasularda, Romanya Sahil Güvenlik ekipleri tarafından takibe alındı. Sahil Güvenlik ekipleri, 'dur' ihtarına uymayan balıkçı teknesine plastik ve gerçek mermiler kullanarak ateş açtı. Büyük korku ve panik yaşayan balıkçılar, telsizle yardım çağrısında bulundu. Olayda mermi isabet eden 3 balıkçı yaralandı, 5 balıkçı da gözaltına alındı. Yaralı balıkçıların Köstence'de tedavi altında olduğu öğrenildi.  

AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu, yaralı olan ve gözaltına alınan Ordulu balıkçıların Türkiye'ye iadesi için girişimlerde bulunduklarını açıkladı. 

Öte yandan, 20 Şubat'ta Romanya'nın yaklaşık 50 mil açığında Perşembe'den balık avına çıkan 'Ostik Şenol' adlı 14 metrelik balıkçı teknesine Romanya Sahil Güvenlik ekipleri tarafından plastik ve gerçek mermilerle ateş açılmıştı. Bu saldırıda da 3 balıkçı yaralanmıştı.

ATEŞ AÇILAN TEKNE BATTI

Karadeniz'de Romanya Sahil Güvenlik ekipleri tarafından Türk balıkçı teknesine plastik ve gerçek mermilerle ateş açılarak 3 balıkçının yaralandığı, 5 balıkçının ise gözaltına alındığı olayla ilgili açıklamalarda bulunan Perşembe Belediye Başkanı Mustafa Sayım Tandoğan, balıkçı teknesinin ilçelerinden denize açıldığını söyledi. Tandoğan, "8 balıkçımızın içerisinde bulunduğunu teknemiz Romanya Sahil Güvenlik ekipleri tarafından batırılmış.  Yaşanan olayda Romanya Sahil Güvenlik ekipleri balıkçılarımızın üzerine plastik ve gerçek mermilerle ateş açmış. Bunun sonucunda da 3 balıkçımız yaralandı. Biri ameliyat edildi. Şu anda yaralılarımızın hayati tehlikesi bulunmuyor. Geri kalan 5 balıkçımızın da sağlık durumu iyi. Böyle bir olayın olmaması gerekiyordu. Tekneleri battı ama canlarına bir şey olmadı" dedi.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran’ın konuyu yakından takip ettiğini söyleyen Tandoğan, "Balıkçılarımızın aileleri merak içerisindeydi. Dışişleri Bakan Yardımcımız Yavuz Selim Kıran ve Milletvekilimiz Metin Gündoğdu konuyla bizzat ilgilendiler. Başkonsolosluğumuz özellikle dün akşamdan itibaren balıkçılarımızla beraberler. Bizzat balıkçılarımızla kendileri ilgilendiler. Onun için ben balıkçılarımız ve aileleri adına milletvekilimize ve Dışişleri Bakan Yardımcımıza çok teşekkür ediyorum" diye konuştu. 

20 Şubat 2019’da yine Romanya’da Perşembeli balıkçıların saldırıya uğradığını hatırlatan Tandoğan, "Bu yapılanlar hiçbir şeye sığmıyor. Kayıkların batırılması, balıkçıların üstüne ateş açılması falan doğru bir şey değil. Ekmek paraları için o kadar yolu gidiyorlar ve hayatlarını tehlikeye atıyorlar. Balıkçılarımız ekmek paralarını çıkarmak için denizlerde dolaşıyorlar. Bu denizlerde rızıklarını arıyorlar. İnşallah Türkiye’nin balıkçılarımızın bütün haklarını alacağına inanıyoruz. Devletimiz her zaman güçlüdür" dedi.

Tandoğan, 6 balıkçının bugün diğer 2 balıkçının ise sağlık durumlarının el verdiğinde Türkiye’ye geleceklerini söyledi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Sultanahmet'te patlama!
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA