Kemençe ile İstiklal Marşı çalıyor

SAMSUN’da yaklaşık 20 yıldır müzikle uğraşan Atakan Karadeniz (28), kemençe ile İstiklal Marşı çalarak herkesi şaşırtıyor. Karadeniz, kemanla horon oynatıyor, kemençe ile sanat müziği çalıyor.

Kemençe ile İstiklal Marşı çalıyor

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Devlet Konservatuarı son sınıf öğrencisi Atakan Karadeniz, çaldığı 17 müzik aleti ile herkesi kendine hayran bırakıyor. Birçok enstrümanı çalabildiğini söyleyen Karadeniz'in, özellikle kemençe ile İstiklal Marşı'nı çalması dikkat çekti. Karadeniz, “Bizim İstiklal marşımız sadece senfoni orkestrayla çalınmamalı. Bizler de o güzelim marşımızı kendi enstrümanlarımız ile çalabiliriz. Bunu da ispatlamak amaçlı öyle bir denememiz olmuştu. Güzel de oldu. Çok da gurur duyarak ve memnun olarak çalıyorum. Kemençe ile İstiklal Marşı'nı çalanla daha önce hiç karşılaşmadım” dedi.

Yaklaşık 20 yıldır müzikle uğraştığını ifade eden Atakan Karadeniz, “Birçok enstrümandan ses çıkarıyorum. Uzun yıllar yaylı sazlarla uğraştım. Uzun yıllar önce Bafra’da bir konserdeyken benden kemençe istemişlerdi ve yanımda da kemençe yoktu. Ben de kemandan kemençe sesi çıkartmaya başlamıştım. Daha sonra da benden herkes kemandan kemençe sesi çıkartmamı istedi. Kemandan kemençe sesi çıkarttıktan sonra da kemençeden de keman sesi çıkarttım. Yani kemanla horon çalıyoruz, kemençe ile de sanat müziği çalıyoruz. Şuanda herkesin yaptığının tersini yapıyoruz” diye konuştu.

Kemençeden keman ve kemandan da kemençe sesi çıkarttığı zaman insanların çok şaşırdığını belirten Karadeniz, “Kemençe ile slow müzikler çalmak çok keyifli ve kolay. Biz bunları yaptığımız zaman biraz yöreden ayrılıyoruz ama son dönemlerde kemençe ile çok güzel özgün müzikler çalan arkadaşlarımız oldu. Biz de kemençe ile beraber sadece yöreye hakim olması değil, daha çok insana ulaşması için ve beğenmesi için elimizden gelen bir rol modeli yapmaya çalışıyoruz. Kemençe ile sadece horon çalınmayacağını ispatlamaya çalışıyoruz. Keman çalarken de eğer canımız horon çalmak istiyorsa bu sefer keman ile horon da çalabileceğimizi ispatlamaya çalışıyoruz" dedi.Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
//
// //
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Akıncı Üssü davasında flaş gelişme
Akıncı Üssü davasında flaş gelişme
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Verilen sözler tutulmazsa gereken adımları atmaya başlayacağız
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Verilen sözler tutulmazsa gereken adımları atmaya başlayacağız