Güncel
Giriş Tarihi : 06-07-2021 11:19   Güncelleme : 06-07-2021 11:19

KENTSEL DÖNÜŞÜM YARDIMLARI

KENTSEL DÖNÜŞÜM YARDIMLARI

 Eviniz için gerekli tüm şartları düşündünüz ve Kentsel Dönüşüm dahilinde komşularınız ile birlikte binanızı yeniletmeye karar verdiniz. Peki devlet desteklerini ve yardımlarını biliyor musunuz? Şimdi gelin birlikte başlıklar halinde yardımları inceleyelim.

 

Kentsel Dönüşüm Faiz Desteği;

6306 Kentsel Dönüşüm kanun ile alakalı olarak alınan banka desteklerine yapı güçlendirmeden, konut yapım, iş yeri yapım kredisine kadar pek çok krediye anlaşmalı bankaların destekleri bulunmaktadır.

 

Kredi Türü

 

Faiz Desteği Oranı (Yıllık)

 

Azami Anapara Ödemesiz Dönem (Yıl)

 

Azami Vade (Yıl)

 

Hak Sahipliği Bazında Destek Sağlanacak Kredi Anapara Tutarı için Üst Limit

 

Güçlendirme Kredisi

400 Baz Puan

 

2

10

80.000,00 TL

 

Konut Yapım Kredisi

400 Baz Puan 2

 

2

10

200.000,00 TL

 

Konut Edinme Kredisi

400 Baz Puan

 

1

10

200.000,00 TL

 

İşyeri Yapım Kredisi

300 Baz Puan

 

2

7

200.000,00 TL

 

İşyeri Edinme Kredisi 3

300 Baz Puan

 

1

7

200.000,00 TL

 

 

FAİZ DESTEĞİ ESASLARI

• Bakanlık kendisine başvuran bankalarla protokol imzalar.

• Banka, kredi başvurularını protokol hükümleri ve bankanın kredilendirme usul, esas ve mevzuatı çerçevesinde değerlendirir.

• Banka kredi vermeyi uygun gördüğü hak sahiplerinin listesini Bakanlığa bildirir. Bakanlıkça başvuru 6306 sayılı Kanun kapsamında değerlendirilir.

• Faiz desteğinden yararlandırılacaklar Bankaya bildirilir.

• Faiz desteği sağlanacak krediler için bankalar tarafından talep edilecek ücret, sigorta ve benzeri giderler hak sahipleri tarafından ödenir. Faiz destekli krediler, Bakanlıkça onaylandıkları ilgili tarihte geçerli olan Bakanlar Kurulu Kararı veya Cumhurbaşkanı Kararı hükümlerine tabidir. Faiz desteği verilebilmesi için tahliye tarihinden itibaren bir yıl içinde Bankaya başvurulmuş olması gerekir. Bu Karar kapsamında Bakanlıkça onaylanan faiz destekli kredilerin kullandırılma süresi, Bakanlık tarafından verilen faiz desteği uygunluk yazısı tarihinden itibaren bir yıldır.

 

 FAİZ DESTEĞİ GERİ ÖDEMESİ

• Bankalar tarafından sağlanacak kredilere verilecek faiz desteği ödemeleri, Bakanlıkça belirlenerek hesaptan gerçekleştirilir.

• Hak sahipleri tarafından geri ödemesi gerçekleştirilmeyen krediler için faiz desteği ödemeleri durdurulur.

• Hak sahiplerinin bankalar ile yapılacak olan protokoller kapsamında kullanacakları kredinin anapara riski ile faiz desteği dışında kalan faiz ödemelerinden doğan risk tamamen bankaya aittir.

 

KİRA YARDIMI

Yapım sürecinde sizlerin bulunduğunuz il ve ilçeye göre belirlenen miktarlarda kira yardımları yapılmaktadır. 6306 sayılı kanuna istinaden yayınlanan Kira yardım kılavuzu ile detaylı olarak belirtilmiştir ve Kentsel Dönüşüm Yardımları için Anıl İnşaat gibi konusunda uzman firmalardan broşür temini ve detaylı tüm bilgileri en yalın hali ile temin edebilirsiniz.