Güncel
Giriş Tarihi : 06-03-2021 21:27   Güncelleme : 06-03-2021 21:27

Kontrollü Over Hiperstimülasyonu Nedir?

​​​​​​​Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç kontrollü over hiperstimülasyonunun ne olduğu hakkında bilgiler paylaşıyor.

Kontrollü Over Hiperstimülasyonu Nedir?

Ohss de IVF tedavisinde, tüp bebek tedavisinde birden fazla yumurta elde edilmesini sağlamak için ilaç kullanılır. Kullanılan ilaçların dozları her hastaya göre değişkenlik gösterebilir. Normal de, her siklusta bir adet yumurta çatlaması ve büyümesi meydana gelir. Ancak ilaç tedavileri ile yumurtaların desteklenmesinin amacı birden fazla yumurta büyümesini sağlayarak şansı arttırmaktır. İstenen boyuta ulaşan yumurtalar ise Ankara tüp bebek merkezi, tüp bebek ameliyathanesinde OPU ismi verilen işlem ile yumurtalar sedasyon anestezi altında toplanır.

Kontrollü over hiperstimülasyonu ve var olan yumurtaların uyarılması birbirinden farklıdır. Yumurtalıklar uyarılarak, sağlıklı yumurta elde etmek beklenir.

Gonodotropin adı verilen ilaçlar enjekte edilirken uygulanan ilaçlar kullanılır. Erken yumurtlamayı engellemek için ise antagonist denilen aşılar ile de tedavi ortasında hasta desteklenerek kontrol altına alınır.

Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç kontrollü over hiperstimülasyonu hakkında bilgiler vermeye devam ediyor.

Tüp bebekte kaç tane yumurta toplanır?

Toplanacak olan yumurtaların sayısı hastanın ihtiyacına bağlı olarak belirlenen ilaç dozuna doğru orantılı olarak değişiklik gösterebilir. Yumurtlama ilaçları ile ankara tüp bebek tedavisi veya aşılama tedavisinde yeniden yumurta üretiminden ziyade var olan yumurtaların büyümesi sağlanır.

Düzenli olan ultrason sonuçlarınızda tahmini olarak kaç yumurta toplanacağı konusunda tüp bebek uzmanınız ölçüm yapacak ve yumurtalıklarda kaç yumurtanın geldiği ve geliştiği konusunda ortalama bir rakam size muhakkak verecektir.

Ultrasonda görülenler follukullerdir. Oositler yani yumurtalar ise follüküllerin içerisindedir. Follüküllerin içerisinin dolu çıkıp çıkmayacağı ancak yumurta toplama esnasında belli olacaktır.

Her follikülden yumurta çıkmayabilir. Her yumurtada döllenerek embriyoya dönüşmeyebilir. Hatta her yumurta embriyo halini almayacağı gibi her embriyo da bölünerek transfer edilmeye uygun hale gelmeyebilir.

Örnek veriyorum, ultrasonda 7 follikül görülebilir. Ancak bu 7 follikül içerisinden 4-5 tanesinde yumurta çıkabilir. Ve bu 4-5 yumurtanın ise belki 3-4 tanesi döllenerek embriyo halini alabilir.

Bu nedenle elde edilen yumurtanın artması ve toplanan yumurta sayısının fazlalığı embriyo açısından da şansı arttıracaktır.

Kadınlarda idrar kaçırma problemi de sıklıkla görülen bir problemdir. İdrar kaçırma erkeklere oranla kadınlarda daha çok görülen bir problemken birçok kadın bu sorundan çekinerek tedaviye başvurmamaktadır. Ancak idrar kaçırma problemi tedavi edilmediği sürece daha ileri boyutlara taşınan bir sağlık sorunudur.

İdrar kaçırma tedavisi hakkında bilgi edinmek istiyorsanız; https://sevtaphamdemir.com/idrar-kacirma-tedavisi/