Ekonomi
Giriş Tarihi : 26-10-2019 11:21

Kooperatifler çiftçiye destek değil köstek oluyor

Türkiye'nin ve Samsun en verimli ovalarından birinde yaşayan ve çiftçilikle uğraşan vatandaşlar zor durumda. Tarım Kredi Kooperatiflerine borçlu olan çiftçilere uygulanan faizler, çiftçinin belini bükerek tarımdan uzaklaşmalarına yol açıyor.

Kooperatifler çiftçiye destek değil köstek oluyor

Bafra 1032 nolu Tarım Kredi Kooperatifi'nden edinilen bilgilere göre Bafra'da çiftçilikle uğraşan 900 çiftçinin 700'ü kooperatiflere borçlu 300 çiftçi ise hacizlik duruma geldi. Üstelik kooperatiflerde yapılan kredi anlaşmalarında çiftçiler paralel şekilde birbirlerine kefil edilip borcu olmayan çiftçi dahil çoğu çiftçi kefillik nedeniyle zor duruma düşmüştür.

75 MUHTARIN İMZASI FAYDA ETMEDİ

Faizler altında ezilen çiftçilerin mağduriyetlerinin giderilmesi adına 75 köy muhtarından imza toplanarak, kredilerin iyileştirmesi adına yapılan başvuru sonuçsuz kaldı. 

SON YILLARDA AMAÇ DIŞI HİZMET

Kooperatiflere borçlu olan çiftçiler, 2017 yılına kadar kooperatiflerin kuruluş amacına uygun hizmet verdiğini ancak 2018 yılında alınan karar ile çiftçilere esnaf faiz uygulamasına geçildiğini bu durumunda kendilerini zor duruma soktuklarını ifade ettiler. 

TARIMDA FAİZ YÜKÜ ÇOK 

Konut, taşı veya ihtiyaç kredilerinde bankaların uyguladığı faizlerin, tarım kooperatiflerinin verdiği kredilere oranla çok düşük olduğunu belirten çiftçiler, bir yıl üzeri tarım kredisi vadelerinin yüzde 120'leri bulduğunu ifade ettiler. Örneğin Ziraat Bankası'ndan 200 bin TL traktör kredisi alındığı zaman 5 taksit şeklinde 6 yıl vade ile toplam 256 bin TL ödemesi olurken, Tarım Kredi Kooperatifi'nden alınan 200bin TL traktör kredisinin 5 taksit şeklinde 6 yıl vade ile 560 bin TL geri ödemesi olduğu belgelenmiştir.

Haber: Tahir Ömer ÇOKLUK