Güncel
Giriş Tarihi : 16-12-2020 11:02   Güncelleme : 16-12-2020 11:02

Kürtaj Nedir?

Kürtaj Nedir?

Kürtaj Ankara ‘da istenmeyen gebeliklerde rahim içinin karman kanül yardımı ile yapılan alınma işlemidir. İstenmeyen gebeliği kürtaj yöntemi ile sonlandırılması için öncelikle ultrason ile gebelik kesesinin olup olmadığına bakılır ve kese mevcut ise boyutları ölçülür, kese boyutlarına göre hafta belirlenir. Kesenin boyutları kadar rahme yerleştiği yer de önemlidir. Kesesi ultrasonda görünür duruma geldiğinde artık kürtaj işlemi yapılabilir.

Kürtaj Nasıl Yapılmalı?

Herşeyden önce hastanın genel bir jinekolojik muayenesi yapılmalıdır, gebeliğin yerleşim yeri ve boyutları ölçülmeli akabinde işleme geçilmelidir.Kürtaj işlemin en önemlisi ise gebeliğin rahim içi olup olmadığıdır. Ultrasonda gebelik gözüktüğünde gebeliğin dış gebelik olmadığını anlıyoruz. Hasta hakkında rutin genel bilgileri alıyoruz ve hastanın alerjik reaksiyon geçmişini , daha önceden geçirdiği hastalıkları , herhangi bir kronik hastalığının olup olmadığını var ise kullandığı ilaçları alıp almaması gerektiğini bütün bu herşeyi işlem öncesinde doktor ile konuşmalıdır.

Kürtaj İşlemi ile İlgili Yasal Süreçler Nelerdir ?

İsteğe bağlı kürtaj işlemi yasal olarak 10 haftaya kadar yapılır. On hafta’nın üzerinde ki gebeliklerde isteğe bağlı olarak değil tıbbi gerekçelerle ve heyet raporu ile bu işlem gerçekleştirilmektedir.

On sekiz yaşından büyük her kadın kendi isteği ile işlemi yaptırabilir. 18 yaşından küçük kadınlarda anne ya da baba refakati zorunludur.

KÜRTAJDAN SONRA BİR DAHA NE ZAMAN ADET OLUNUR?

Kürtaj olan kadın gebelik hormonları kandan çekilmeye başlayınca tekrar eski hormon düzeyine döner. Bu süreç gerçekleşecek adet döngüsü için vücudun uterusu (rahimi) hazırlaması anlamına gelmektedir. Bu süre 3 ila 6 hafta arası sürmektedir. Bu nedenle hastanın işlem sonrası adet olması 3-6 haftayı bulabilir ancak hormonal döngüsü bozuk olan ve  adet düzensizliği olan hastalarda bazen bu süre daha da uzaya bilmektedir.

Kürtaj İşleminde Hangi Yöntem Kullanılıyor?

Yaygın olarak kullanılan yöntemler şunlardır; vakum kürtaj yöntemi, dilatasyon ile küretaj yöntemi, elektrikli vakum aspirasyon gibi yöntemlerdir. Bu yöntemler içerisinde riskleri en aza indiren , en yaygın kullanılan, kürtaj işleminin hızlı ve hijyenik bir şekilde bitmesini sağlayan yöntem vakumlu kürtaj yöntemidir. Kürtaj Ankara ’da muayenehanemizde yapılmaktadır.

Vakumlu kürtaj yöntemi, günümüzde kürtaj yapan muayenehane, klinik ve hastanelerin çoğunlukla tercih ettiği yöntemlerdendir. Bu yöntemde rahim ağzına yerleştirilen (steril)spekulum denilen tek kullanımlık bir alet ile bölge genişletilir. Rahim içine karman kanül adı verilen yine tek kullanımlık plastik kanül yerleştirilir. Bu karmen kanülün dışarıda kalan kısmı ise plastik bir şırıngaya takılır bu şırınga sayesinde içeri negatif basınç uygulanır ve rahim içine yerleşmiş gebelik kesesi vakumlu kürtaj yöntemi ile temizlenir.

İşlem Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler ?

İşlemi takip eden süreçlerde ilk 2 hafta ara ara kanamaların ve ağrıların olmasını olağan bir durum olarak karşılıyoruz fakat hiç kanamanın ve ağrının olmamasını da normal karşılıyoruz , her bünye farklı olduğu için, her iki durumda sağlık açısından  normaldir. Bu süreçte karşılaşılan durumlardan haberdar olmak için mutlaka 10 gün sonra kontrole gelinmesini ve endişheye düşürülen herhangi bir durumda doktor ile iletişime geçilmesini öneriyoruz. İşlem sonrası oluşabilecek kanama regli kanaması değildir. Bu kanama işlemden kaynaklı kanamadır. Kanamanın boyutu tıpkı bir adet kanamasına da benzeyebilir ama hiç durmayan ve şiddetli gelen bir kanama ile karşılaşılan durumlarda mutlaka doktor ile iletişime geçilmelidir. Bu kanama normal değildir mutlaka ultrason ile rahim içerisine bakılmalıdır. Oluşabilecek ağrı kesici ile geçmeyen ağrılar ile de mutalaka yine doktor ile iletişime geçinilmelidir.