Samsun Haber
Giriş Tarihi : 08-03-2021 13:56   Güncelleme : 08-03-2021 13:56

LANETLİYORUZ!

Samsun ili Canik ilçesinde sokak ortasında bir kadının eski eşi tarafından kızının yanında öldüresiye dövülmesi haberlerini üzüntü ile okuduk ve görüntüleri içimizi acıttı.

LANETLİYORUZ!

Türk toplumunun ahlak, örf, aile yapısına ve değerlerine aykırı, insanlık dışı ve vahşi bir şekilde bir annenin yaşadığı şiddeti lanetle kınıyoruz.

Günümüzde en ilkel toplumlardan en gelişmiş toplumlara kadar bütün kadınlar, geleneksel kavramların da etkisiyle fiziksel, cinsel, ekonomik, psikolojik şiddete maruz kalmaktadır. Kadınların nasıl davranması, ne kadar eğitim alacağı, hangi işlerde çalışabileceği, kendi alın teriyle kazandığını nasıl harcayacağı, kaç çocuk doğuracağı, nasıl giyineceği hatta kimle evleneceği gibi temel seçimleri erkekler tarafından belirlenmektedir. Kadınların en sık eşleri tarafından fiziksel şiddete maruz bırakıldığını Samsun ilimiz Canik ilçesinde yaşanan vahşi olayda bir kez daha gördük. Kadına şiddetin son bulması, kız evlatlarının gözleri önünde annelerinin incitilmemesi ve bir daha insanlığımızdan utanacağımız bu görüntülere seyirci kalmamamız için bu caninin en kısa zamanda toplumumuza örnek olacak şekilde en ağır cezayı almasını bekliyoruz.

Makina Mühendisleri Odası

Samsun Şube

Kadın Üye Komisyonu