13 KASIM 2019 Çarşamba 12:41
Teknoloji
Giriş Tarihi : 02-08-2019 13:55   Güncelleme : 02-08-2019 13:57

MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI SAMSUN ŞUBE KLİMALAR KONUSUNDA UYARDI

Küresel ısınma seviyesinin artışına ve hava sıcaklıklarının ülkemizin birçok bölgesinde mevsim normallerini aştığı şu günlerde kullanımı sürekli artan klimalar, artık günlük hayatımıza girmiş durumdadır.

MAKİNA MÜHENDİSLERİ ODASI SAMSUN ŞUBE KLİMALAR KONUSUNDA UYARDI

Makina Mühendisi Nail Yolaydın yaptığı açıklama şunları söyledi: Klimaların seçiminden-montajına, işletmeye alınmasından - bakımına kadar olan süreçte ayrı bir uzmanlık istemektedirler.

Günümüzde klimalar artık hiçbir mühendislik hizmeti verilmeksizin marketlerde bile satılmakta, klima seçimi ve kullanımı tüketici tercihine bırakılmıştır.

Unutmamalıyız ki klima bir soğutma cihazı değil iklimlendirme cihazıdır. Klimaların, uzman kişiler nezaretinde seçimi, montajı ve bakımı yapılmalıdır.

Yanlış seçim yüzünden klimalar; enerji sarfiyatına ve en önemlisi sağlık problemlerine sebebiyet vermektedir.

KLİMA ALIRKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Odanın alanına ya da hacmine göre klima kapasitesi seçimi yanlış bir uygulamadır. Bir oda için klima kapasitesini belirlemek bir mühendislik hesabıdır. Bu hesaplamalar odadaki cam yüzeylerin miktarına, duvarların yalıtımlı olup olmadığına, hatta odanın yönüne bakılarak yapılmaktadır. Bu etkenlere bağlı olarak klima kapasiteleri ciddi anlamda değişmektedir.

KLİMALAR DOĞRU AYARDA ÇALIŞTIRILMALI

Klima kullanımında öncelikle doğru ayarların yapılması gerekmektedir. Yaz ayları için uluslararası standartlarda önerilen değerler 22 ile 25 santigrat derece arasındadır. Burada üst değere yakın ayarları seçmek sağlık açısından önemlidir.

Sıcak ortamlardan soğuk ortamlara ani girişlerin soğuk çarpmalarına, hatta kısmi felçlere neden olabileceğinden sıcaktan bunalmış olunsa dahi, soğuk ortama girildiğinde hemen klimanın esintisinin önünde durulmaması gerekmektedir.

Kumandayı 18 °C’ye ayarlamak, klimanın ortam sıcaklığını çok uzun sürelerde ve zorlanarak bu sıcaklığa indirmeye çalışacağından enerji sarfiyatının artmasına neden olacak.

Arabaları klimaları çalıştırmadan önce camları açarak, bir süre açık tutmanın içerde oluşan sıcak havanın hızlıca tahliyesi sağlanmalıdır ve araç klimalarında da termostat değeri 22 °C civarı olmalıdır.

Klimaların kullanımından dolayı oluşan yoğuşma suları, binalarda herhangi bir nem problemine sebep olmayacak şekilde uzaklaştırılmalıdır.

PERİYODİK BAKIM ÖNEMLİ

İşyerlerimizde, evlerimizde ve taşıtlarımızda kullandığımız klimaların ve tesisatlarının düzenli olarak periyodik bakımı ve temizliği yapılması insan sağlığı açısından önem taşımaktadır.

Tüketicilerimizin gerek sağlıkları, gerekse ekonomileri için satın alacakları klimaların seçimini Mühendislik firmalarındaki uzman mühendislere yaptırmaları, klimalarda “CE” işaretinin bulunmasına dikkat etmeleri, satış sonrası hizmet ağı geniş olan markaları tercih etmeleri kendileri açısından fayda sağlayacaktır.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Sultanahmet'te patlama!
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA