Yaşam
Giriş Tarihi : 09-05-2019 14:55   Güncelleme : 09-05-2019 14:55

MEME (GÖĞÜS) DİKLEŞTİRME ESTETİĞİ

Göğüslerin estetik bir görüntüde olması her yaştaki kadın için önemlidir. Çünkü göğüs, kadınların dişilik, cinsellik ve doğurganlık sembolü olarak bilinir. Kadınların sosyal yaşamı ve psikolojisi için oldukça önemlidir. Bu gibi etkenler kadınların göğüs dikleştirme estetiğine gerek duymasına neden olur. Göğüs dikleştirme estetiğinin asıl amacı, kadınların kendilerine duydukları özgüvenin artması ve vücuttaki genel görünümün düzelmesidir. Sarkmış göğüslerin tek bilinen yöntemi göğüs dikleştirme ameliyatıdır.

MEME (GÖĞÜS) DİKLEŞTİRME ESTETİĞİ

Tıp dilinde mastopexy ya da meme kaldırma ameliyatı olarak da bilinen göğüs dikleştirme estetiği, meme sarkıklığına çözüm getiren bir cerrahi operasyondur. Meme sarkıklığı, meme katlantı çizgisi ile meme uçları arasındaki mesafeye göre belirlenir. İleri derecede meme sarkıklığı, meme uçlarının meme katlantı çizgisinin ileri derecede altında olma durumudur. Meme uçlarının tam aşağıya bakması ise durumun daha da kötü olduğunu gösterir. Kadınlar bunun çözümünü meme dikleştirme ameliyatında arar.

Meme sarkmalarının birçok nedeni vardır. Yaşlılıkta karşılaşılan meme dokusunda azalma durumu hormonal bir nedendir. Meme dokusunun azalması, memenin içinin boşalmasına ve sarkmasına sebep olur. Hamilelik sonrası emzirme dönemindeki kadınların göğüsleri, süt dolduğunda büyür ve emzirmeye boşaldıktan sonra sarkar. Bu nedenlerin yanında, memeyi taşıyan bağların doğuştan güçsüz olması meme sarkıklığının çok erken yaşlarda görülmesine neden olur.

Memenin sarkıklığını gidermek, memeye yeniden şekil vermek memeyi büyütme ve küçültme işlemleriyle birlikte yapılabilir. Fakat, bu durum göğüslerdeki izleri daha belirgin kılıyor. İzlerin uzunluğu, göğüslerin sarkıklığı ile orantılıdır. Çünkü, göğüsler ne kadar sarkıksa işlemde bırakılan izler de o kadar uzun oluyor. Göğüs dikleştirme estetiği, tamamen hastanın talebine bağlıdır. Hekimler, göğüsleri orta derecede sarkık ve ameliyat izlerinden son derece rahatsız olacak kişilerin göğüs dikleştirme ameliyatı olmamaları gerektiğini düşünüyorlar.

Gelecekte çocuk sahibi olmayı planlayan kadınların göğüs dikleştirme ameliyatına girmeden önce emzirme fonksiyonu hakkında düşünmesi gerekir. Bunun için doktorla ön görüşme yapılmalı ve emzirme fonksiyonun korunması için uygun tekniklerin yapılması sağlanmalıdır. Meme ucunun, süt kanallarının ve süt bezlerinin operasyon sırasında müdahaleye uğranması, hastanın emzirme fonksiyonunu kaybettirebilir.

Göğüs dikleştirme estetiği sırasında, hastaya genel anestezi uygulanır. Bu estetik operasyonun süresi, göğüsün yapısına ve durumuna göre 2-4 saat arasında farklılık gösterir. Her ameliyat sonrası olduğu gibi, göğüs dikleştirme ameliyat sonrasında birkaç gün ağrı ve sızlanma olabilir. Genel olarak oral alınan basit ağrı kesiciler önerilir.

Kaynak: https://www.alpermeteugurlu.com/estetik-cerrahi-ameliyatlar/gogus-diklestirme/