Samsun Haber
Giriş Tarihi : 30-06-2019 12:29

METEOROLOJİ'DEN KARADENİZ'E KORKUTAN AÇIKLAMA...

Meteoroloji 10. Bölge Müdürlüğü özellikle Karadeniz Bölgesi'nde yaşayanlara önemli uyarılarda bulundu. Uzmanlar, İklim değişlikleri nedeniyle dolu, fırtına ve hortum gibi doğa olaylarının daha sık yaşanacağını söyledi.

METEOROLOJİ'DEN KARADENİZ'E KORKUTAN AÇIKLAMA...

SEL, FIRTINA, HORTUM...
Meteoroloji 10. Bölge Müdürlüğü'nden Karadeniz Bölgesi başta olmak üzere Türkiye'ye çok ciddi uyarılar geldi. Özellikle yaz aylarında yüksek sıcaklıkların artışına bağlı olarak dolu, fırtına ve hortum gibi meteorolojik hadiselerin sıklıkla yaşanacağı kaydedildi. Küresel ısınmaya bağlı olarak Karadeniz Bölgesi başta olmak üzere sağanak yağışların devam edeceğine dikkat çekilen açıklamada, Sağanak yağışlarla birlikte sel baskınları, yıldırım düşmesi, şimşek çakması, şiddetli fırtına, dolu yağışı ve hortum gibi doğa olaylarının etkisini artıracağı belirtildi. 

CİDDİ UYARILAR YAPILDI
Meteoroloji uzmanları tarihin en sıcak 5 yılının 2010 yılından sonra yaşandığını söyleyerek; '1880 yılından bu yana dünya tarihinin en sıcak yılı 2016, en sıcak 2. yılı ise 2017 yılında yaşanmıştır. Bu da küresel ısınmanın ve iklim değişikliklerinin hangi boyutlara ulaştığını göstermektedir. Bu trend bundan sonraki yıllarda devam edeceğini göstermiştir. Ülkemiz daha sıcak yaz aylarına hazırlıklı olmalıdır. Sıcaklık artışı kaynaklı olumsuzlukların daha çok yaz aylarında görülmesi nedeniyle vatandaşlarımızın dikkatli olmaları ve doğa olaylarına karşı hazırlıklı olmaları gerekir.' dediler.