Ekonomi
Giriş Tarihi : 23-10-2020 16:03   Güncelleme : 23-10-2020 16:03

METİN SİNECEK YAPILANDIRMA DETAYLARINI AÇIKLADI

Samsun-Atakum Esnaf Sanatkar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Metin Sinecek, vergi ve SGK prim borçlarının yapılandırılmasına ilişkin kanun teklifinin detaylarının açıklandığını duyurdu.

METİN SİNECEK YAPILANDIRMA DETAYLARINI AÇIKLADI

Samsun-Atakum Esnaf Sanatkar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Metin Sinecek, pandemi nedeniyle esnaflar için vergi ve SGK prim borçlarının yapılandırılmasına yönelik kanun teklifi ile ilgili açıklama yaptı.

Metin Sinecek, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşmeleri süren İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi‘ne eklenecek vergi yapılandırmasına ilişkin detayların belli olduğunu buna göre esnaflar vergi ve SGK, trafik köprü borcu ve cezalarına ilişkin 18 aylık taksit imkanı tanınacağını kaydetti.

Yapılacak olan yapılandırma ile ilk taksitte ödenecek borçların gecikme faizlerinin büyük oranda silineceğine dikkati çeken Atakum Esnaf Sanatkar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Metin Sinecek, vergi ve SGK borçlarının yapılandırılması ile ilgili başvuruların yıl sonuna kadar gerçekleştirilmesi gerektiğinin altını çizdi. 

Yeni vergi ve SGK borçlarına yapılandırma imkanından yararlanacak olanların ilk ödemelerini de 2021 yılının Şubat ayında yapacağını vurgulayan Metin Sinecek, "Pandemi nedeni ile iş yerleri kapanan ve sonrasında da yaşanan ekonomik sıkıntılar sebebi ile zor durumda kalan esnaflarımız için hükümetimiz yeni bir yapılandırma fırsatı tanıyor. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşmeleri süren İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi‘ne eklenecek vergi yapılandırması ile esnaflarımızın büyük ölçüde rahatlayacağına inanıyoruz. Kanunlaşacak olan yeni vergi ve SGK borçlarına yapılandırma uygulamasının şimdiden hayırlı olmasını diliyoruz." dedi.