Advert
Advert

Milletvekili Kurt'tan “Sıfır Atık Projesi” açıklaması

Ak Parti Samsun Milletvekili Hasan Basri Kurt, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan “Sıfır Atık Projesi” ile alakalı açıklamada bulundu.

Milletvekili Kurt'tan “Sıfır Atık Projesi” açıklaması

“Sıfır Atık”, israfın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, oluşan atığın miktarının azaltılmasını, etkin toplama sisteminin kurulmasını ve atıkların geri dönüştürülmesini kapsayan atık önleme sistemi olarak tanımlanan bir hedef olduğunu vurgulayan Milletvekili Kurt,

“Bakanlıkça sürdürülebilir kalkınma ilkeleri çerçevesinde atıkların kontrol altına alınması, gelecek nesillere temiz ve gelişmiş bir Türkiye ile yaşanabilir bir dünya bırakılması hedefi doğrultusunda başlatılan "Sıfır Atık Projesi"; İsrafın önlenmesi, atığın azaltılması ve atıkların dönüştürülmesini kapsıyor.

Projenin öncelikli hedefleri, sera gazı salınımı düşürmek, ekosisteme verilen zararı ortadan kaldırmak, israfı önleyerek maliyetleri düşürmek, tasarruf ve ekonomik kazanç sağlamak. Aynı zamanda projenin hayata geçmesiyle birlikte elde edilebilecek kazançlara örnek vermek gerekirse, 1 ton atık kâğıdın geri kazanımı 17 ağacın kesilmesini önleyecek, geri dönüşümü sağlanan 1 ton cam için yaklaşık 100 litre petrolden tasarruf edilecek.

Sıfır Atık Projesi, 2018-2023 dönemini içeren eylem planı çerçevesinde aşamalı olarak hayata geçirilecek. Kamu kurumlarında, terminallerde, okullar ve üniversitelerde, hastanelerde, büyük çaplı iş merkezleri başta olmak üzere birçok noktada uygulanmaya başlayacak ve 2023 yılında tüm Türkiye’de uygulamaya geçilmesi hedeflenmektedir.”Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
//
// //
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Meseleye el attık, bu yıl başlıyoruz
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Meseleye el attık, bu yıl başlıyoruz
Dizel devri kapanıyor
Dizel devri kapanıyor