Güncel
Giriş Tarihi : 29-09-2021 16:21   Güncelleme : 29-09-2021 16:21

Miras Avukatı İzmir Seçimleri Nasıl Olmalıdır?

Miras davaları çoğu zaman oldukça fazla uzayabiliyor. Bu gibi aleyhinize olumsuz sonuçlar doğmaması adına mutlaka miras hukuku alanında belli bir bilgi seviyesine ulaşmış ve hakkınızı en iyi şekilde savunabilecek bir avukattan destek almanız gerekmektedir.

Miras Avukatı İzmir Seçimleri Nasıl Olmalıdır?

Miras davaları, çoğunluklu ölen kişilerin ardında anlaşmaya varılamamış konuları ele alır. Kanunlar miras yasalarını tüm taraflar için adil olacak şekilde düzenlenmiştir. Eğer miras konusunda bir haksızlığa uğradığınızı düşünüyor ve miras alanında taraflar arasında belli bir uzlaşmaya varamıyorsanız, konuyu miras avukatı İzmir ile yargıya taşımanız gerekir. Bu sayede miras davalarınız adil bir karar neticesinde sonuca kavuşacaktır.

Miras Paylaşımları Nasıl Yapılır?

Miras mal paylaşımları yapılırken, ilk dikkate alınan konu ölen kişinin vasiyetidir. Elbette ölen kişinin vasiyeti yasalara uygun ise bu konuda vasiyete göre karar çıkarılır. Öte yandan eğer ölen kişinin mal paylaşımı hakkında her hangi bir vasiyeti yok ise o halde mal paylaşımı eş ve çocuklarına yönelik yasalara uygun bir şekilde yapılmaktadır. Burada ölen kişinin eşi hayatta ise mirastın dörtte biri hayatta olan eşe bırakılmaktadır.  Çocukları için ise kalan miktar eşit olarak pay edilir.

Ölen kişinin anne ve babası hayatta ise eşine miras ayrıldıktan sonra anne ve babaya da miras payı verilmektedir. Bu konuda bir haksızlık veya yanlış bir işlem yapılmış ise kişiler miras davası açabilir. Öte yandan reddi miras gibi konularda da mutlaka iyi bir miras avukatı tarafından hizmet almanız önerilmektedir.

Miras Avukatı Ne Gibi İşlemler Yapar?

Miras avukatlar daha çok mal paylaşımından doğan haksızlıklar veya anlaşmazlıklar üzerinde hizmet verse de esasen daha farklı alanlarda da kişilere destek olmaktadır. Bunlardan bazıları ise;

  • Eğer vasiyet konusunda bir tür yanlışlık veya düzenleme gereken durumlar varsa miras avukatından bu konuda destek alabilirsiniz.
  • Mirasçı atama kanununa uygun bir şekilde mirasçı atama hizmetleri hakkında hizmet verirler.
  • Mirasın yasalara uygun yeniden düzenlenmesi,
  • Mal paylaşımının taraflar bünyesinde yapılamaması gibi durumlarda miras avukatı destek verir.
  • Reddi miras davalarına bakar.

İzmir avukat sayesinde tüm bu işlemleri daha kısa şekilde ve sorunsuz bir şekilde yapabilirsiniz.