Advert

Muharrem İnce'den liste yorumu

CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, milletvekili listelerini CHP Genel Merkezi'nin yaptığını belirterek, "Milletvekili listeleri açıklandı. Memnun olan olur, olmayan olur. Hepimiz için geçerli bu. Bunu bir kenara bırakacağız. Ben Cumhurbaşkanı olduğumda bakanların listesini yapacağım" dedi.

Muharrem İnce'den liste yorumu

Muharrem İnce, Bartın Cumhuriyet Meydanı'nda halka seslendi. Muharrem İnce, mitingin iptal olup, ardından yeniden düzenlenmesine karar verilmesiyle ilgili olarak, "Dün biraz sesim kısıldı. Doktorlar dedi ki 'Bir gün dinlendir.' Tam iptal edecektik, baktık yandaş medya saldırıyor. 'CHP'de kriz, Muharrem İnce küstü.' Yahu rahatlıkla bir sesim bile kısılamıyor bu ülkede. Dedim 'Gidelim Bartın'a.' Başka çaresi yok" diye konuştu.

MİLLETVEKİLİ LİSTELERİNİ GENEL MERKEZ YAPAR

Muharrem İnce, milletvekili adaylarının açıklanmasıyla ilgili tartışmalara da değinerek, şunları söyledi:

"Milletvekili listeleri açıklandı. Memnun olan olur olmayan olur. Hepimiz için geçerli bu. Fakat hedef büyük, zaman dar, işimiz çok. Bunu bir kenara bırakacağız. Hepsi bizim arkadaşımız fark etmez. Milletvekili listelerini Genel Merkez yapar. Ben Cumhurbaşkanı olduğumda bakanların listesini yapacağım. Onun dışında bu işlere takılmayın. Hiç CHP'yi haber yapmazlar. Böyle şeyler buldular mı haber yaparlar. Sadece CHP'li kardeşlerimin değil Ak Parti'li, Saadet'li kardeşlerimin de hepsinin 81 milyonun oyunu istiyorum ben" dedi.

Televizyon programlarına yorumcu olarak katılan anket şirketi sahiplerini de eleştiren Muharrem İnce, "Şu televizyonlara çıkan anketçilerin bir kısmı, hepsini demiyorum, onları dikkate almayın. Bir şey bilmiyorlar. Ortada araştırma falan yok. Gel peşime takıl, gör araştırmayı. Gel takıl peşime, otobüse bin, gel gör milletin ilgisini. Bunlar mahcup olacaklar. Biz bu seçimi alacağız. Dün Adana'daki muhteşem manzarayı görmenizi isterdim. 100 bin kişi katıldı. Sonunu göremiyordum, muhteşemdi. Bugün sesimiz kötü olabilir. Sözümüz doğrudur merak etmeyin. Sesim kötü çıkıyor olabilir ama söylediklerim doğrudur. Bundan hiç kuşkunuz olmasın."

'TRT'YE HAKKIMI HARAM EDİYORUM'

TRT'yi sert şekilde eleştiren İnce, şöyle konuştu:

"TRT, 13- 21 Mayıs arasında Sayın Erdoğan'a 1 saat 57 dakika söz vermiş. Muharrem İnce'ye 16 dakika söz vermiş. 117 dakika birine 16 dakika birine. Peki sizler bu meydanı dolduranlar, biz TRT payı ödemiyor muyuz? Sadece Erdoğan'a oy verenler mi ödüyor? Bunun adil olması gerekmiyor mu? Ey Erdoğan, bundan senin haberin yok mu? Bu kul hakkıdır. Ben TRT'ye hakkımı haram ediyorum. Haram olsun, haram zıkkım olsun."

'50 BİN AVUKAT CÜBBELERİNİZİ ARABANIZDA GEZDİRİN'

Muharrem İnce, seçim güvenliğine önem verdiklerini ifade ederek, "50 bin avukat cübbelerinizi arabanızda gezdirin. 24 Haziran'da size ihtiyacım olabilir. Sizleri YSK'nın önüne çağırabilirim. Merak etmeyin bir oyunuza bile zarar gelmeyecek" dedi.

'BU SEFER KEMER SIKMA SIRASI DEVLETTE OLACAK'

Muharrem İnce artık devletin kemer sıkma politikası uygulayacağını belirterek, şöyle konuştu:

"Hukuk güvenliğini sağlayacağız. Bağımsız mahkemeler ve hukukun üstünlüğünü sağlayacağız. Herkes mahkeme kararlarına güvenecek. Ekonomimiz de buna bağlı. Yabancı yatırımcı güven duymadığı için gelmiyor. Yatırım yapmıyor. Para güvenli ortamı sever. Güvenli ortam kuracağız. Ekonominin başına ehliyetli insanları getireceğiz. Ekonomi ile ilgili kurumları başta Merkez Bankası olmak üzere bağımsız özerk hale getireceğiz. Merkez Bankası Başkanını CHP Genel Merkezine davet etmeyeceğiz. İlk kez bir şey daha söyleyeceğim. Türkiye'de yıllardır duyduğumuz şey şudur. Ey milletim kemer sık, tasarruf yap bu millete söylenir. Bu sefer kemer sıkma sırası devlette olacak. Milletin kemer sıkacak hali kalmadı. Kemerin son deliğine geldi artık. Nasıl olacak? Saraylarda yaşamayacak Cumhurbaşkanı söz. Orayı bilim merkezi yapacağız. Ben 16 yıldır milletvekiliyim 1,5 sene önce kendime ev aldım. Benim evim bana saray gibi geliyor. Daha doyamadım ben evime. Evim bir apartman dairesi. Ben orada oturacağım. Devletin işleri için de Çankaya Köşkünü kullanacağım."

'HER YIL 10 BİN GENCİMİZİ YURTDIŞINA GÖNDERECEĞİZ'

Gençleri yetiştirerek, Türkiye'nin güneş enerjisi potansiyelini değerlendireceklerini açıklayan Muharrem İnce, şöyle devam etti:

"Türkiye'nin güneş enerjisi potansiyeli iyi değerlendirirsek. 100 tüketiyorsak 130 üretiriz. 30'unu da satarız. Bunun için eğitimli öğrenciler lazım. Bunun için uzman gençlere ihtiyaç var. Bu zor bir şey. Her yıl 10 bin gencimizi yurt dışına göndereceğiz. En kısa sürede Türkiye'deki bilgisayar mühendisi sayısını 10 bine çıkaracağız. Buradan başlayacağız. O gelip meydanlarda tezek diyecek, pislik diyecek. Ben 'gelecek' diyeceğim. Aramızda fark olacak. Aramızda şöyle bir fark olacak. O gelecek meydanlarda diyecek ki 'Benim valim, benim müsteşarım, benim bakanım, benim genelkurmay başkanım' diyecek. Ben ise şöyle diyeceğim, 'Sayın genelkurmay başkanım, sayın bakanım, sayın valim.' O genelkurmay başkanı benim genelkurmay başkanım değil. Milletin genelkurmay başkanı. O da birilerini helikoptere binip tehdit etmeye gidemeyecek. Bir devlet terbiyesi içerisinde olacak her şey. Mesela yine benim şimdiki dönem arasında Cumhurbaşkanı 'TEOG'u kaldırın' deyince TEOG kaldırılmayacak. Bu ülkede halk tarafından seçilen belediye başkanlarına çekil kenara diye bir talimat gelemeyecek."

'BİZİM DERDİMİZ SENİ DEĞİL, DOLARİ FAİZİ, MAZOT FİYATINI İNDİRMEK'

İnce, liyakate bakacaklarını ifade ederek, sözlerini şöyle tamamladı:

"Dolar hala yukarı doğru çıkıyor. Terk dertleri benim diyor. Bizim derdimiz seni değil, doları faizi mazot fiyatını indirmek. Ben geldiğimde dolar, faiz inecekse sen de iniver ne olacak yani. Türkiye'de devlet yönetimi akılsızdır, Türkiye'de hukuk sistemi akılsızdır, Türkiye'de dış politika akılsızdır, Türkiye'de eğitim akılsızdır. Türkiye'nin yönetimi şudur. Bir tek adam var. Bir de tek adamın yanında ehliyetsiz bir takım var. Güçlü lider ve liyakatlı takımı getireceğiz. Hiç kimseyi kamuda yükselirken, 'CHP'li değil mi' diye bakmayacağız. 'Solcu mu sağcı mı' diye bakmayacağız. Biz liyakate bakacağız. Bundan yana kuşkunuz olmasın. Türkiye'yi barıştıracağız. Uzlaştıracağız. Türkiye kucaklaşacak."

'CUMHURBAŞKANI OLDUĞUMDA 2 GÜN İÇİNDE OLAĞAN ÜSTÜ HAL KALKACAK'

CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Bartın'dan sonra geçtiği Zonguldak'ta Madenci Anıtı önünde halka seslendi. Emeğin başkentinde olduğunu söyleyen İnce, "Az evvel bir arkadaş, 'Her gittiğin yerde uygun bir dörtlük hikaye bir şey anlatıyorsun' dedi. 'Prompter var mı sen nereden biliyorsun?' dedi. 'Yok' dedim. 'O, hemşerimde var' dedim. 'O camdan, ben candan' dedim. 'Ben bu milletin değerlerini biliyorum, o kupon arazilerini' dedim. Değerli Zonguldaklılar hiç canınızı sıkmayın bu iş oldu, maya tuttu. Değişim gerçekleşecek. İyileşmeyen sağlık, iyileşmeyen dış politika, artık yeni doktor gelecek, tedavi edecek" dedi.

İnce, "24 Haziran'da Allah'ın izni, milletin isteğiyle Cumhurbaşkanı olduğumda 2 gün içinde olağanüstü hal kalkacak. Dolayısıyla grev yasağı da kalkacak. Özgür demokratik bir Türkiye. 'Gençlere ne vaat ediyorsun?' diyorlar. Gençlere özgürce tweet atmayı vaat ediyorum, var mı bir diyeceğin? Korkusuzca Cumhurbaşkanını da eleştirecek. 16 senedir Ankara'dayım 14 yıl kirada oturdum son 1,5 senedir bir apartman dairesinde oturuyorum. Helal parayla alınmış evimde oturacağım. Devlet işleri içinse Atatürk'ün kullandığı Çankaya'da oturacağım" diye konuştu.

İnce, yargı bağımsızlığını sağlayacaklarını, mahkemelerin talimatla çalışmayacağını söyleyerek, "Bunu bulduğumuzda yabancı yatırımcı diyecek ki Türkiye bir hukuk devleti. Türkiye'de güzel şeyler oluyor, Türkiye güvenilir bir ülke. Önce bunu inandıracağız. Sonra Merkez Bankası başkanını, CHP Genel Merkezine çağırmayacağız. Bağımsız olacak o. Ekonomiyle ilgili kurulların başına acaba bu CHP'li mi diye bakmayacağız. İşini biliyor mu buna bakacağız. Mesela bir iş adamı yatırım yapacak. 3 ay sonra mevzuat değişmeyecek. Böyle bir şey olmayacak. Güven veren bir ülke olacağız" dedi.

'ÖZGÜR BİREYLER YETİŞTİRECEĞİZ'

İnce en büyük projesinin huzur olduğunu ve milleti ayırmayacaklarını söyleyerek, şöyle konuştu:

"Benim projem huzur. Hepimiz bir arada olacağız. Öyle Kürt, Türk, Çerkez ayırmayacağız. 'Tezek, çöplük' diye meydanlarda öyle laflar etmeyeceğim. Cumhurbaşkanı böyle laflar etmeyince millette ona hakaret etmeyecek. İkincisi ise büyüyeceğiz ekonomik olarak. Gelecek seçimleri düşünen siyasetçidir. Gelecek nesilleri düşünen devlet adamıdır. Bugün emekli ablamız bana sordu 'Ne vereceksin emekliye?' 'Önce torunlarına sonra sana vereceğim' dedim. Öyle. Önce torunlara. Çünkü torununa vermezsem o senin gelip emekli maaşını istiyor zaten. Torunun ücretsiz iyi okulda okutacağız. Memlekete hizmet edecek. Bunu başarabiliriz. Bunu yapabiliriz. 1923'te Atatürk bunu nasıl yaptıysa öyle yapabiliriz. Türkiye'yi nasıl kalkındıracağız? Bu ülkenin akıllı çocukları yurt dışına kaçıyor. O kaçışı durduracağız. Türkiye boşa çalışan kasnak gibi. Dünyadaki ilk 100 marka arasında bir tane Türk markası yok. 1 marka yaratacağız. 2 tasarım yapan gençler. 3 teknoloji üreten gençler. Tasarım yapan gencin özgür olması lazım. Özgür birey bunu yapabilir. Böyle kafasında at gözlüğüyle bakan birey yapamaz. Özgür bireyler yetiştireceğiz. Buraya gelerek gençlerle tartışacağım. Milletin önünde. Cumhurbaşkanı olduğumda televizyona gençlerle çıkacağım. Bana ısmarlama sorular değil zor sorular sorun diyeceğim."

CUMHURBAŞKANINA SUİKAST GİRİŞİMİ

Ne zaman seçim olsa suikast iddialarının gündeme geldiğini belirten İnce, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bülent Arınç'ın bir suikast hikayesi vardı biliyorsunuz değil mi? Ne oldu? Palavra. Şimdi de sayın Erdoğan'a suikast varmış. Koskoca Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ya da Cumhurbaşkanını koruyamıyorsa yazıklar olsun. Sorun varsa gençlik kollarını göndereyim ben sorun değil. Bunlar boş laflar. Eğer böyle varsa devletin polisi var. O çocuklar yollarımızı açtılar buraya gelirken. Onlar bu ülkenin devleti, polisi seni koruyamıyor mu? Ama sen yaverlerinin 5 tanesinden 4'ünü Fetöcü seçmişsin be ne yapayım. Doğru seçseydin. Bir de ne zaman seçim yaklaşsa İsrail gündeme geliyor. Filistin'de Müslümanlar katlediliyor, öldürülüyor. İçimiz yanıyor. Peki tamam anladık sen bir şey yapmak istiyorsun. 'İsrail mallarını boykot et' diyorum, 'Olmaz' diyor. 'Mavi Marmara'dan aldığın 20 milyonu geri iade et' diyorum, 'Olmaz' diyor. 'Tohum alma' diyorum, 'Yok alacağım' diyor. 'Petrol taşıma' diyorum, 'Yok taşıyacağım' diyor. Sonra 'Ne yapıyorsun sen Filistin için?' diyorum, 'Miting' diyor. Yani bu neye benziyor biliyor musun? Bu şuna benziyor; Hani bir şair diyor ya 'Hangimiz ne yapmadık bu memleket için. Kimimiz öldük, kimimiz nutuk söyledik.' İşte yapılacak iş sonunda mitinge geliyor."Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
//
// //
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ziraat Bankası vatandaşlardan gelen şikâyetleri yanıtladı
Ziraat Bankası vatandaşlardan gelen şikâyetleri yanıtladı
Operasyonlar peş peşe geldi! Çok sayıda kişi hakkında gözaltı kararı
Operasyonlar peş peşe geldi! Çok sayıda kişi hakkında gözaltı kararı