Samsun Haber
Giriş Tarihi : 02-05-2020 15:54   Güncelleme : 02-05-2020 15:54

Murat Erkan: Tehlike geçmedi! Gevşemeler iyi değil!

Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Murat Erkan, salgın sürecinin klinik süreçlerden farklı olarak çok daha uzun soluklu bir olduğunu belirterek, "Doğabilecek toplumsal ve yönetsel gevşemelerin durumu kötüleştirme potansiyeli taşıdığını hatırlatmak istiyoruz" dedi.

Murat Erkan: Tehlike geçmedi! Gevşemeler iyi değil!

Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Murat Erkan, koronavirüs salgının kontrol altına alındığını söyleyebilmek için 'İlimizde vakalar olmakla birlikte yoğun bakım ve entübe sayımız çok düşük' şeklindeki ifadenin yeterli olmadığını söyledi.

BU İFADELER YETERLİ DEĞİL

Samsun Valisi Osman Kaymak’ın bir gazeteye yaptığı açıklamada  “Şu an Samsun özelinde salgını kontrol altına aldığımızı söyleyebiliyoruz" dediğini hatırlatan Başkan Erkan, "Dileğimiz tabii olarak; toplumu etkileyen bu ciddi sağlık sorunundan bir an önce kurtulmamızdır. Bununla birlikte salgının kontrol altına alındığını söyleyebilmek için “İlimizde vakalar olmakla birlikte yoğun bakım ve entübe sayımız çok düşük” şeklindeki ifade yeterli olmamaktadır" dedi. 

GERÇEK ORAN BİLİNMİYOR

Bir salgında, hasta olanlar üzerinden yapılan değerlendirmelerden daha çok, hastalığın yayılma süreci ile ilgili parametreleren dikkate alınması gerektiğini vurgulayan Erkan, "Salgının kontrol altına alındığının söylenebilmesi için; yayılmayla ilgili bilimsel değerlendirmeler ve hesapların yapılması, yine bu veriler baz alınarak salgının durumuna ilişkin yorum yapılması gerekmektedir. Samsun'da mart ayının ilk haftalarından bu yana R0 değeri ve bu değerdeki bugüne kadar olan değişim nedir, bilinmemektedir. Bilimsel değerlendirmeler ve hesaplamaların ortaya konulmadığı bir sürecin doğru yorumlanabilmesi mümkün değildir, doğru da değildir. Salgının kontrol altına alındığına ilişkin genel ifadeler yerine,  son durumun bilimsel değerlendirmeler, veriler ışığında somutlaştırılması gerekmektedir. Bugün itibarıyla toplumdaki gerçek enfekte vaka oranını bilememekteyiz. Test sadece hastaneye başvuran ve yatış yapılan hastalara yapıldığından hastalık taşımasına rağmen bulgu vermeyen, bulaştırma ihtimali çok daha fazla olanlar tespit edilememektedir. Hastalık taşımasına rağmen bulgu vermeyenlerin oranı bilinmeden bilimsel bir tahmin yapılması da mümkün görünmemektedir. Hastalığa ilişkin tarama testlerinin hastalık taşımasına rağmen bulgu vermeyenlerin tespitine yönelik planlanması gerekmektedir" diye konuştu.

KÖTÜLEŞME POTANSİYELİ VAR

Vaka ve entübe hasta sayısındaki azalmanın önemli bir bulgu olmasının yanı sıra salgının kontrol edildiği anlamına gelmeyeceği hususunun dikkate alınması gerektiğini belirten Erkan, 

"Salgın sürecinin klinik süreçlerden farklı olarak çok daha uzun soluklu bir süreç olduğunu, doğabilecek toplumsal ve yönetsel gevşemelerin durumu kötüleştirme potansiyeli taşıdığını sorumluluğumuz gereği tekrar hatırlatmak istiyoruz" ifadelerine yer verdi.