Eğitim
Giriş Tarihi : 28-01-2021 18:21   Güncelleme : 28-01-2021 18:21

Okullar ne zaman açılacak? Flaş açıklama!

Koronavirüs pandemisi nedeniyle uzaktan eğitim devam ederken Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yüz yüze eğitim başlayacağı tarihe dair önemli açıklamalarda bulundu.

Okullar ne zaman açılacak? Flaş açıklama!

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de koronavirüs ile mücadele devam ediyor. Yurt genelinde aşılama işlemleri hızla devam ederken pandemi gelinen son nokta "Okullar ne zaman açılacak?" sorusunu akıllara getirdi. 

15 MART İŞARET EDİLDİ 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yüz yüze eğitime ilişkin, "15 Şubat'ta okulları açmakla ilgili bir ilke kararı aldık. 2 gün 2 gün bölmek gibi ya da belli sınıflar seviyesinde kademeli olarak açmak gibi çok farklı senaryolarımız var" demişti.

Selçuk, katıldığı bir canlı yayında 15 Şubat'tan itibaren yüz yüze eğitimin başlayıp başlamayacağına dair yöneltilen soruya da, "Başlangıçta açılsın veya açılmasın gibi tartışmalar oldukça yoğundu ama şu anda açılsın noktasında ciddi bir beklenti var. Bizim asıl baktığımız yer Sağlık Bakanlığı, Bilim Kurulu, Cumhurbaşkanımızın liderliğinde kabinenin alacağı kararlarla bağlantılı. İlke olarak, okulun açılmasını çok önemsiyoruz. Bütün dünyadaki ülkelere baktığımızda başka ülkeler ne kadar açık tuttu? Benzer salgın süreci olan ülkeler dahil. Biz ne kadar açık tuttuk? Bir karşılaştırma yaptığımızda biz aslında çok kontrollü gittik. Bizim okullarımızın açık olma süreci, çok daha az. 15 Şubat'ta okulları açmakla ilgili zaten bir ilke kararı aldık. Bunun ne şekilde olacağına dair de geçmişten gelen deneyimlerimiz de var. İki gün iki gün bölmek gibi ya da belli sınıf seviyelerinde kademeli olarak açmak gibi. Çok farklı senaryolarımız, uyguladıklarımız ve uygulamadıklarımız var" yanıtını vermişti.