Samsun Haber
Giriş Tarihi : 31-03-2021 15:10   Güncelleme : 31-03-2021 15:10

OMÜ'de işçilerin hakkı arabulucunun insafına kaldı!

Türk-İş'e bağlı Sağlık İşçileri Sendikası ile OMÜ yönetimi arasında anlaşma sağlanamayınca iş arabulucuya kaldı. Sendika temsilcisi İrfan Kalyoncu, yarın saat 12: 15'te Samsun OMÜ Tıp Fakültesi Dekanlığı önünde basın açıklaması yapacaklarını söyledi.

OMÜ'de işçilerin hakkı arabulucunun insafına kaldı!

Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nde bir süredir devam eden toplu sözleşme görüşmelerinde taraflar arasında anlaşma sağlanamayınca iş arabulucuya kaldı. 

EMEKÇİLER BASIN AÇIKLAMASI YAPACAK 

Görüşmelerin sona erdirilmesi ve arabulucunun devreye girmesinin ardından sendika da kamuoyu oluşturmak amacıyl 1 Nisan Perşembe günü saat 12.15’te Tıp Fakültesi Dekanlığının önünde emekçilerle birlikte topluca basın açıklaması yapacağını duyurdu. Basın açıklamasına Türk-İş'e bağlı Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası Genel Başkanı Hakan Toy, şube başkanları ve Türk-İş temsilcisi de katılacağı öğrenildi. 

SENDİKA VE EMEKÇİLER ŞOKA UĞRADI

Tıkanan toplu sözleşme görüşmeleri hakkında bilgi veren Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası Samsun Şube Başkanı İrfan Kalyoncu, görüşmelerden OMÜ yönetimi tarafından atanan heyetin katı tutumu nedeniyle sonuç alınamadığını söyledi. Kalyoncu SamsunHaber.com’a yaptığı açıklamada şunları söyledi: 

EMEKÇİLER HAKLARINDAN VAZGEÇMEYECEK

"OMÜ rektörlüğü ile Türk-İş'e bağlı Türkiye Sağlık işçileri Sendikası arasındaki toplu iş sözleşmesi görüşmeleri masada anlaşmaya varılamayıp arabuluculuk süreci başlamıştır. İşveren tarafının, işçilerin şuanda almış oldukları ücretleri (sosyal yardımlar ve ikramiyeler vb. ödemelerde) dahil düşüş yapmaları yönündeki teklifi sendikayı ve işçileri şok etmiş, uzlaşma sağlanamadığı için kamuoyuna bilgilendirme toplantısı ve diğer etkinlikler devam edecektir."