Advert
Advert

Oral, Emlak Müşavirliği Yönetmenliğini değerlendirdi

Samsun Emlakçılar Odası Başkanı Mevlüt Oral, Emlak Müşavirliği Yönetmenliği ile mesleğin çok daha saygın hale geleceğini belirterek, “Vatandaşlar artık gönül rahatlığıyla emlakçılara güvenebilirler” dedi.

Oral, Emlak Müşavirliği Yönetmenliğini değerlendirdi

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın yeni yayınladığı Emlak Müşavirliği Yönetmenliği ile önemli adımlar atıldığını kaydeden Samsun Tüm Emlakçılar Odası (SATEM) Başkanı Mevlüt Oral, mesleğin çok büyük bir saygınlık kazandığını söyledi. Yeni yönetmelikle her önüne gelenin emlak müşavirliği yapamayacağını belirten Oral, profesyonelliğin ön plana çıktığını ifade etti. 

ÇOK MÜCADELE VERDİK

Emlak müşaviri olmak isteyenlerin en az lise mezunu olması gerektiğini kaydeden Oral, “Bu yönetmeliğin çıkması için yılardır mücadele veriyoruz. Gece gündüz, kar kış demeden elimizi taşın altına koyduk ve nihayet yönetmelik yayınlandı. Yönetmenlik sayesinde mesleğimiz saygınlık kazandı. Artık her önüne gelen emlak müşavirliği yapamayacak. En lise mezunu olma şartının yanı sıra, mesleki yeterlilik belgesi ve 30 metre kare bir alanda dükkan açılması şartı koşuldu. Alınan mesleki yeterlilik belgesi, 5 sene geçerli. 5 sene sonra meslektaşlarım sınava girecek. Ve geriye sadece profesyoneller kalacak. Vatandaşlar artık gönül rahatlığıyla emlakçısına güvenebilir diye konuştu.

SIKI YAPTIRIMLAR

Yönetmelikle sıkı yaptırımların da geldiğini ifade eden Oral, “Meslekte yapılan yanlışlar karşısında para cezaları getirildi. Yapılan ilk hatada 3 bin 762 TL para cezası kesilirken, ikinci bir hatada bu rakamın 5 katı kesilecek.3. bir hata da ise 2 yıl meslekten men cezası yaptırımı uygulanacak. Bu da mesleğimiz için önemli bir gelişme” ifadelerini kullandı.Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
//
// //
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Lavrov: ABD'nin amacı Suriye'yi bölmek
Lavrov: ABD'nin amacı Suriye'yi bölmek
Büyük FETÖ operasyonu
Büyük FETÖ operasyonu