Yaşam
Giriş Tarihi : 12-03-2019 16:19   Güncelleme : 12-03-2019 16:19

Otomatik Gazlı Söndürme Sistemleri

Yangın iş hayatında ve günlük hayatta meydana gelmesinden korkulan ve meydana geldiğinde felaket sonuçlara sebep olabilen bir tehlikedir.

Otomatik Gazlı Söndürme Sistemleri

Yangını meydana getiren yanma olayı, yanıcı maddenin ısı ve oksijenile birleşmesiyle gerçekleşir. Otomatik gazlı söndürme sistemleri, herhangi bir müdahalaye gerek kalmadan yangını meydana getiren faktörlerin hızlı şekilde ayrıştırılmasını sağlarlar.

Gazlı söndürme sistemleri, işletmelerde, fabrikalarda, binalarda bulunan hacim ve ekipmanları korumak için kullanılır. Gazlı söndürme sistemleri, diğer yangın söndürme sistemleri ile entegre olarak çalışabilir. Bu söndürme sistemleri, belirli bölgelere kururabilir. Otomatik gazlı söndürme sistemlerinin birçok farklı çeşidi vardır. Bu gazlı söndürme sistemleri çeşitlerinden en yaygın kullanılanları FM200 söndürme sistemi ve Novec 1230 söndürme sistemidir.

Otomatik Gazlı Söndürme Sistemleri Nasıl Çalışır?

Otomatik gazlı söndürme sistemleri denildiğine akla otomatik gazlı söndürme sistemleri nasıl çalışır sorusu gelmektedir. Otomatik gazlı söndürme sistemleri, çapraz yerleşim (cross zone) esasina göre yerleştiren, farklı çalışma prensiplerine haiz dedektörlerden gelen alarm sinyallerinin söndürme sistemini aktive etmesi esasina göre çalismaktadir.

Sistemin güvenirliği arttırmak amacı ile, söndürme kontrol paneline irtibatlandırılan ve dumani farkli çalışma prensiplerine göre algilayacak iyonizasyon ve optik duman dedektörleri vasıtası ile yukarıda belirtildiği üzere çapraz yerleşim esasina göre 2 ayri kanal teşkil  edecek şekilde tesis edilir. Böylelikle, dedektörlerden birinden alarm sinyali gelmesi halinde bu durum bir ön alarm olarak belirlenir, söndürme sistemi bu etapta aktive olmaz.

Böylelikle yanlis algilamalarda söndürme gazinin gereksiz yere boşaltılmasi önlenmiştir. Söndürme yapilacak bölgelerde söndürmenin aktive oldugunu ve gazin bosalacagini belirten sesli-isikli  bir alarm cihazi bulunur. Söndürme sistemi istenirse mekanik olarak (manuel) devreye sokulabilir.

Sistem, söndürme gazinin yangin aninda ortama en çok 10 sn. içerisinde bosalmasi esasina göre planlanip tüm boru sistemi püskürtme nozülleri ve diğer ekipmanlar bu esasa göre seçilerek tesis edilir. Gazlı söndürme sistemi fiyatı çeşitlere göre değişmektedir. Evenos gazlı söndürme sistemleri de kendi içlerindeki sistemlerin özelliklerine göre farklılık göstermektedir. Gazlı söndürme sistemi fiyatı da bu farklılıklara göre değişir.

 

Fm200 ve Novec 1230 Söndürme Sistemleri

FM200 Söndürme Sistemleri: FM200 söndürme sistemleri, insan sağlığına zararı olmaması ve efektif söndürme performansı ile birçok yerde tercih sebebidir. FM200 sisteminde kullanılan FM200 gazı, silindirlere doldurularak sıvı halde saklanabilen bir gazdır. FM200  söndürme sistemleri fiyatları ile bilgi bu içeriğimizde bulunmaktadır. İçerisinde bulunan HFC 227-ea söndürücü ajanı ile söndürme işlemini gerçekleştiren FM200 söndürme sistemleri, çevre dostu olmasıyla da bugün birçok merkezde kullanılmakta ve tercih edilmektedirler. FM200 söndürme sistemi, elektrik kontrol odaları ve laboratuvarlar gibi yerlerde güvenle kullanılmaktadır. FM200 söndürme sistemleri, halon gazının söndürme sistemlerinde yasaklanmasından sonra, alternatif olarak en çok kullanılan temiz gazlı söndürme sistemi olmuştur. FM200 söndürme sistemleri, temiz gazlı söndürme sistemleri içerisinde söndürme kabiliyeti en yüksek söndürme biçimlerindendir.  FM200 söndürme sistemleri fiyatları ürünün kalitesine göre de farklılık göstermektedir.

Novec 1230 Söndürme Sistemleri: Novec 1230 söndürme sistemleri, günümüzde ihtiyaca göre en esnek olarak kullanılabilen söndürme sistemlerinin başında gelmektedir. Evenos gazlı söndürme sistemleri üretimleri arasında bulunan Novec 1230 gazlı söndürme sistemi için tüm tasarım ve hidrolik hesaplamalar, üretici firmanın onaylı hidrolik hesap programları ile yapılmaktadır. Novec 1230 gazlı söndürme sistemleri hidrolik hesap programları VDS onaylıdır. Evenos gazlı söndürme sistemleri tarafından anahtar teslim çözümler ile kurulan tüm Novec 1230 sistemleri, yurtdışından ithal edilmektedir ve üretici firma tesislerinde hazır hale getirilmektedir. Evenos gazlı söndürme sistemleri tarafından üretimi yapılan Novec 1230  gaz boşalmaları sonucu sistem dolumları da gerçekleştirmektedir.

Kaynak: https://evenos.com.tr

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Sultanahmet'te patlama!
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA