Samsun Haber
Giriş Tarihi : 05-06-2021 17:15   Güncelleme : 05-06-2021 17:15

PARKTEK'ten İcra Yağmuru

Samsun'da tartışmalı parkomat sisteminin işleticisi Park Tek firması, birçok vatandaşa icra dosyası gönderdi. Fahri Trafik Müfettişleri Derneği Temsilcisi Kır, "Bu haksız kazançtır. Bu cezaların kanunda yeri yok. Vatandaş itiraz etsin "dedi. 

PARKTEK'ten İcra Yağmuru

Samsun Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz döneminde yol kenarlarına kurulan parkomat sistemi, 31 Mart yerel seçimleri ile göreve gelen Başkan Mustafa Demir tarafından seçim öncesi kaldırılacağı söylensede, sistemin işleticisi konumundaki Park Tek firması vatandaşlara gönderdiği icra tebligatları ile tepkilerin odağı haline geldi. 

BİZ BİLE CEZA KESEMİYORUZ ONLAR NASIL KESEBİLİYOR 

Hakkında çok sayıda dava açılan parkomat sistemi ile ilgili tepki gösteren Türkiye Fahri Trafik Müfettişleri Samsun İl Temsilcisi Sedat Kır, firmaya ve Büyükşehir Belediyesi'ne tepki gösterdi. Kır sistemin hukuka aykırı olduğunu belirterek, " Yol kenaları kamunundur. Siz yol kenarlarını ticari işletme gibi başka bir firmaya kiraya vererek haksız kazanç sağlayamazsınız. Birde ceza kesiyorlar. Bunların kanunda karşılığı yok. Biz bile fahri müfettişiz, ceza kesme yetkimiz yok. Polise ihbarda bulunuyoruz. Burada firma ve Büyükşehir Belediyesi, yanlış iş yapmaya devam ediyor "dedi. 

KANUNDA YERİ YOK 

Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin kentte otopark sorununu çözmeden sıkıntılı ve tartışmalı bir sistemi vatandaşın karşısına çıkardığını söyleyen Türkiye Fahri Trafik Müfettişleri Samsun İl Temsilcisi Sedat Kır, " Kimsenin ses çıkardığı yok. Şöyle üç kişi ortak bir dava açsa, kanun önünde herşey ortaya çıkacak. Nitekim bu konuda açılmış ve iptal edilmiş çokca ceza var. Bunlar vatandaşı arayıp, 'Şu kadar cezan var' diyor, mahkemeye vermekle tehdit ediyor.  Şimdi ise vatandaşlara icra dosyası gönderiyorlar. Vatandaşın yapacağı tekşey itiraz etmek ve borcum yoktur yazılı dilekçeyi sunmaktır. Vatandaş firmayı mahkemeye verse, firma borçlu çıkar. Kanunda bunların yeri yok, göstersinler bana yasal dayanağı görevimden istifa ederim. Haksız kazanç sağlıyorlar, yazık günahtır. Vatandaşımız uyanık olmalı, itiraz etsin "dedi.  Samsun'da tartışmalı parkomat sisteminin işleticisi Park Tek firması, birçok vatandaşa icra dosyası gönderdi. 

Kaynak: Hedef Halk