Advert

Paydaş belediyeler, 'Et Kombinası'nı gezdi

KARADENİZ Bölgesi'nin en büyük et entegre tesisi özelliği taşıyan Topektaş Et Entegre Tesisi'nin tamamlan ilk etabını paydaş belediye başkanları birlikte gezdi.

Paydaş belediyeler, 'Et Kombinası'nı gezdi

Tokat Belediyesi öncülüğünde, Turhal Belediyesi, Pazar Belediyesi, Tokat İl Özel İdaresi ve Turhal Pancar Ekicileri Kooperatifi tarafından 2016 yılında Turhal ilçesi Arzupınar köyünde temeli atılan ve geçen Mart ayında açılışı gerçekleştirilen Topektaş Et Entegre Tesisi'nin ilk etabı olan et kombinasında çalışmalar tamamlandı. Tamamlanan tesisi Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Turhal Belediye Başkanı Yılmaz Bekler, Pazar Belediye Başkanı Şerafettin Pervanlar ve Turhal Pancar Ekicileri Kooperatifi Başkanı Yalçın Bekler gezerek yerinde incelemelerde bulundu. 150 dönümlük araziye 3 etaplı kurulacak ve tamamlandığında yaklaşık olarak 30 milyon TL'ye mal olacak et entegre tesisi Tokat'ta bölgesel ortak yatırımların birinci kısmını oluşturuyor. Topektaş Et Kombinası ve Et Parçalama Tesisi'nin 80 kişiye istihdam sağladığı, günlük 250 büyükbaş ve 1000 küçükbaş kesim kapasitesine sahip olduğu belirtildi.

Tesis ziyaretinde açıklama yapan Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, ''Tokat deyince bir çok şey akla gelir ama Tokat hayvancılıkta da Türkiye’mizin ender bölgelerinden bir tanesidir. Biz de bundan birkaç yıl önce oturduk değerlendirdik. Turhal Belediye Başkanı, Pazar Belediye Başkanımız, Pancar Ekiciler Kooperatif, o dönemin valisi, değerli vekilleri şimdiki valimiz ve vekillerimizle dedik ki Tokat’ta bir hayvancılık projesi yapalım, örnek olsun, şehre, ve bölgeye değer katsın diye. Şimdi içerisinde olduğumuz güzel tesisi Tokat’ımıza kazandırdık. Birkaç gündür kesimlere de başlayan bu tesisimiz, bugün Kırşehir’den Samsun'a, Amasya'dan Çorum'a kadar bir çok ilden de sipariş alınan tesis haline geldi'' dedi.

Turhal Belediye Başkanı Yılmaz Bekler ise, ''Bölgesel Et Kombinamız kesimlere başladı. Et ve Süt Kurumu ile anlaşma gerçekleştirdik. Bölgemiz hayvancılıkta iyi bir bölge, yanı başımızda Kazova var. özellikle büyükbaş hayvan üretiminde, et üretiminde oldukça büyük bir kapasiteye sahip. Ancak büyük tüccarlar bölgemize gelmiyordu. Çünkü bölgede büyük bir kesim hane yoktu. Biz o boşluğu doldurmuş olduk. Artık büyük şehirlerden büyük tüccarlar da şehrimize gelip bölgemizden hayvan satın alıp bu tesiste de kesimini gerçekleştirip soğuk hava depolarında bekletip istediği zamanda alabilecek. Bu tesis bu özelliklerin tamamını içerisinde barındırıyor'' dedi.Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
//
// //
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bahçeli'den 'güvenli bölge' uyarısı
Bahçeli'den 'güvenli bölge' uyarısı
Bakan Çavuşoğlu: Güvenli bölge, Suriye’nin istikrarı için önemli
Bakan Çavuşoğlu: Güvenli bölge, Suriye’nin istikrarı için önemli