Advert
Advert

Prof. Dr. Tanju Tosun: Seçmen özgür iradesini sandığa yansıttı

Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçim sonuçlarını değerlendiren Prof. Dr. Tanju Tosun, seçmenin özgür iradesini sandığa yansıttığını, parlamentoda da çatışma yaratacak bir aritmetiğin olmadığını, denge ve denetleme görevini de tüm muhalefet partilerinin yapacağını söyledi.

Prof. Dr. Tanju Tosun: Seçmen özgür iradesini sandığa yansıttı

Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tanju Tosun, cumhurbaşkanlığı ve milletvekili genel seçim sonuçlarını değerlendirdi. Tosun, seçimde seçmenin özgür iradesinin sandığa ve parlamentoya yansıdığını söyledi. Prof. Dr. Tanju Tosun, "Önümüzdeki süreç adına Türkiye'de yeni bir sistem devreye girdi. Parlamentodaki sayısal dağılıma bakıldığı zaman dünyadaki başkanlık sistemleri içerisinde derin uçurumlar olabiliyor. Ancak bizde yasamayla yürütmeyi çatıştıracak bir parlamento aritmetiği yok. Sert bölünmüş muhalefet çoğunluğu ortaya çıktığı zaman sistem kilitlenebiliyor. Ancak bizdeki 5 milletvekilinin eksik kalması ciddi bir bölünmüş çoğunluğun olmadığını işaret ediyor. Sistem potansiyel olarak işlemeye yatkın" dedi.

DENGE TÜM MUHALEFET

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin yeni mecliste denge ve denetleme görevinde olduklarına yönelik sözlerini de değerlendiren Tanju Tosun, "Devlet Bahçeli, 'MHP kilit partidir' ifadesini kullandı. Denge ve denetlemeyi, parlamento içerisinde diğer partilerinin katılımıyla işletmek durumundayız. Burada aritmetik denge ve denetlemenin tüm partilerin katılımıyla işlemesi, yasamanın yürütmeyi denetlemesi açısından olumlu olacak" dedi.Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
//
// //
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakan Akar: Güvenli bölgede sadece Türkiye olmalıdır
Bakan Akar: Güvenli bölgede sadece Türkiye olmalıdır
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan önemli açıklamalar