Ekonomi
Giriş Tarihi : 10-12-2019 16:33

Provizyon Kavramının Anlamı Nedir

​​​​​​​Kredi kartları nakit olmadan alışveriş yapmaya imkan vermesi dolayısıyla pek çok kesim tarafından yaygın bir biçimde kullanılmaktadır.

Provizyon Kavramının Anlamı Nedir

Bu kadar fazla rağbet gören kredi kartları beraberinde bazı konuları beraberinde getiriyor. Yapılan işlemlerin ardından Provizyonda bekleyen işlemler ibaresinin görülmesi mümkündür. Ön onay denilebilecek bu uygulamada yapılan işlemin banka tarafından kontrol edildiği söylenebilir. Yani provizyon işlemin banka tarafından incelendikten sonra onaylanacağı veya reddedileceği anlamına gelmektedir.

Banka, gerçekleştirilen işlemin doğruluğunu ve kartın çalınıp çalınmadığı gibi hususları araştırmaktadır. Şüpheli görülen işlemler yakalandığı takdirde durum kartın iptal edilmesine değin uzayabilen bir süreçtir. Bu ön onay gün bitene kadar sürmektedir. Gün içerisinde yapılan işlemler gün bitimine kadar bu şekilde görüntülenir. Gün bittiğinde herhangi bir sorunla karşılaşılmadığı zaman harcamalar karta kaydedilir.

Provizyon Uygulaması Neden Önemlidir

Bir çeşit önlem olan bu uygulama ile, kart dolandırıcılıklarının biraz olsun engellenmeye çalışıldığı bilinmektedir. Bekleyen provizyon olarak görünen işlem çoğu zaman bir sorun olarak görülmez. Genel itibariyle bir gün süren provizyon, bazı durumlarda farklık gösterebilmektedir. Bu sürenin üzerinde görünen işlemler için banka ile irtibat kurulabilir. Kimi zaman kart ve posun bağlı bulunduğu bankanın farklı olması işlemin normalden daha uzun sürmesine neden olabilmektedir. Yapılan işlemlin belli bir süre bekletilmesi aslında müşterinin lehine bir durum olarak düşünülmektedir. Çünkü yapılan işlem ile ilgili müşteri bilgilerinin kullanılması durumuna karşı tedbir alınmış olmaktadır.

Provizyondaki İşlem İptal Edilebilir Mi

Küçük bir onay olarak nitelendirebilmekte olan provizyondaki işlem kapsamında harcamanın doğruluğu kesinleşmeden de yapılan harcama kart limitinden düşmektedir. Böylece harcama yapılmış sayılmaktadır. Bu nedenle iptal durumunu oluşturan şüpheli bir durumla karşılaşıldığı zaman, bankanın müşteri hizmetlerinden destek almak gerekmektedir. Şüpheli işlem bildirimi menüsü bu hususta yardımcı olmaktadır.

Provizyonda bekleyen işlemlerin limitten düşüldüğü göz önüne alındığında, banka yetkilileriyle halledilebilecek bir durum olduğu anlaşılmaktadır. Yani kullanıcının seçenekler aracılığıyla iptal etmesi gibi bir şey söz konusu değildir. Telefonla ya da bizzat banka ile görüşmenin ardından konuyla ilgili kayıt açılarak talep doğrultusunda işlemler iptal ettirilebilir.