RTB Başkanı Erdoğan: Çayda sıkıntılı bir süreç yaşanıyor

RİZE Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan, “Çay tarımında sıkıntılı bir süreç yaşanıyor” dedi.

RTB Başkanı Erdoğan: Çayda sıkıntılı bir süreç yaşanıyor

Çay sektöründe üretimden tüketim aşamasına kadar yaşanan sorunların tespiti ve bunların çözümü için birlikte hareket edilecek. ‘3T Tarım-Ticaret-Turizm’ sloganı ile “12x12 Karadeniz Toplantıları”nı düzenlemeye başlayan Trabzon Ticaret Borsası Meclis Başkanı Sebahattin Arslantürk, Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Ergan ve Genel Sekreter Yardımcısı Nazlı Genç’ten oluşan borsa heyeti Rize Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Erdoğan makamında ziyaret ederek başta çay ile olmak üzere çeşitli konularda görüş alışverişinde bulundu.

Rize Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erdoğan, çay da sıkıntılı bir süreç yaşandığına dikkat çekerek, “Yıllardır çayla ilgili sorunları ilgili yerlere aktarıyoruz. Ama derdimizi bir şekilde anlatamıyoruz. Bu konuda yalnızız. Bu anlamda Trabzon’da çayla ilgili çalışmalar yapılmasından memnun oluruz. Bizler çaya gönül vermiş ve çaydan geçimini sağlayan Rizeliler olarak çayla ilgili her yerde varız. Belki birlik olursak çay sektörünün sorunlarını daha etkili bir şekilde çözebiliriz. Ayrıca şunu da belirtmeliyim ki her mecrada dile getirdiğim gibi çay sektörünün sorunlarının çözümü için yasal bir düzenleme şarttır” dedi.

Çayda kelebek zararlısı konusuna da değinen Erdoğan, “Türk çayında herhangi bir kimyasal ilaç kullanılmadığı için bu kelebekle mücadele edebilmek için kesinlikle biyolojik müdahale yapılması gerekmektedir. Böyle yaparsak çayımızın doğallığına zarar vermemiş oluruz. Aksi takdirde çayımıza zarar veririz” dedi.

Meclis Başkanı Sebahattin Arslantürk, Karadeniz Toplantıları’nın ilkinin iki bölüm halinde Türk fındığı için büyük tehlike arz eden hastalık ve zararlılar, özellikle de kahverengi kokarca ile ilgili olarak Ocak-Şubat aylarında gerçekleştirildiğini belirterek, “Tamamen belirlenen sonucu elde etmeye yönelik olarak bu toplantıları yapıyoruz. Bölgemizin iki önemli ürünü fındık ve çayı ağırlıklı olarak ele alacağız. Tüm tarafların katılımı ve ortak görüşü ile gerçekleştireceğimiz toplantılarda varılan sonuçlar üzerinden hareketle sonuç elde etmeye çaba göstereceğiz. 23 Mart’ta da yapacağımız toplantıda, son yıllarda sıkıntılı bir dönem yaşayan Türk çayını ele alacağız. Sektörle ilgili tüm kesimleri de katılmaya davet ediyoruz” diye konuştu.

 Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Ergan da, özellikle Karadeniz’deki oda ve borsaların öncülüğünde sektörlerle ilgili tüm kurum ve kuruluşları birlikte hareket etmeye davet ederek, “Geçmişte bu birlikteliğin örneklerini yaptık. İyi de sonuçlar elde ettik. Son yıllarda yaşanan kopuklukları gidererek tekrar bir araya gelmek zorundayız. Bunun için akademisyenlerden tutun da, üreticiye kadar aradaki tüm kesimleri kalkınma hareketini bir bütün halinde başarmak için birlikteliğe davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
//
// //
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Polis özel harekat aracı dereye yuvarlandı: 6 polis yaralı
Polis özel harekat aracı dereye yuvarlandı: 6 polis yaralı
İmamoğlu'na tebrik ziyaretleri
İmamoğlu'na tebrik ziyaretleri