Güncel
Giriş Tarihi : 05-10-2021 15:26   Güncelleme : 05-10-2021 15:26

​​​​​​​SAÇ DÖKÜLMESİ TEDAVİSİ İLE SAÇLARINIZIN SAĞLIĞINDAN ÖDÜN VERMEYİN

​​​​​​​Sağlıklı, canlı, parlak ve gür saçlara sahip olmak, şüphesiz ki bakımlı bir görüntüyü elde etmede en dikkat edilmesi gereken hususlar arasında yer alıyor. Ama tabii bu görüntüyü elde etmek de kalıcılığını sağlamak da sürekli olarak özen gerektiriyor.

​​​​​​​SAÇ DÖKÜLMESİ TEDAVİSİ İLE SAÇLARINIZIN SAĞLIĞINDAN ÖDÜN VERMEYİN

Saçlarımıza itina ile bakmamıza rağmen yanlış şampuan ya da saç bakım ürünleri kullanımı, mevsimsel değişiklikleri stres, depresyon, demir eksikliği veya hormonal bozukluklar saç dökülmelerine yol açabiliyor. Burada saç dökülmesinin yoğunluğu ve ne kadar sürdüğü oldukça önem taşıyor. Saç dökülmesi, saçlı derinin bulunduğu tüm bölgede yaygınlaşabilir veya birkaç farklı alanda yoğunlaşabilir. Saç dökülmesi, saçlı deride kalıcı bir tahribata yol açabiliyor ya da dönemsel olarak gerçekleşebiliyor. Uzun süren saç dökülmeleri ise ciddi hastalıklardan da kaynaklanabilir. Dolayısıyla, bazı saç dökülmelerin saç dökülmesi tedavisi için mutlaka uzmanlara başvurmak gerekiyor.

Saç dökülmesi farklı sebeplerden kaynaklı olarak ortaya çıkabiliyor:

  • Vitamin eksikliğine bağlı olarak görülen saç dökülmesi: Genelde altı aydan kısa süreli olarak süren bu saç dökülmesi tipi kadınlarda özellikle doğum sonrası 1 ve 4’ün aydan itibaren hormonlardaki değişimlere bağlı olarak gözlemlenebilir.

D Vitamini eksikliği, B12 vitamini, çinko ve folik asit eksikliğinin vücutta meydana gelmesi de saç dökülmesi yaşanmasına sebep olabiliyor.

Vücutta bulunan protein depolarının azalma göstermesi, kıl hücrelerindeki protein üretim miktarının yetersiz kalmasına ve buna bağlı olarak kıl kaybı yaşanmasına neden olabiliyor.

Saç dökülmesi, cerrahi müdahalelerin veya geçirilen yüksek ateşli hastalıkların 2 ila 5 ay sonrasında da görülebiliyor.

Bu tip saç dökülmelerinde doktor kontrolünde vitamin takviyeleri ile saç dökülmesi tedavisi yapılması gerekiyor.

  • Strese bağlı olarak görülen saç dökülmesi: Psikiyatride kullanılan bazı ilaçlar ile tansiyon, kolesterol, tiroit gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar, doğum kontrol hapları saç dökülmesine sebebiyet verebiliyor. Saç dökülmesi sorunun kendisinin de stres düzeyini arttırdığı göz önünde bulundurulursa, bu durum kişiyi kısır bir döngüye sokabiliyor.

Bu tip durumlarda, özellikle 2 aydan fazla süren saç dökülmelerinin farklı problemlerin bir işareti olabileceği düşünülmeli ve saç dökülmesi tedavisi için bir uzmana başvurulmalıdır.

  • Diş çürüklerine bağlı olarak görülen saç dökülmesi: Dişlerde meydana gelen hastalıklarla birlikte vücuda giren bakterilere karşı savaş veren bağışıklık mekanizması bazı zamanlarda kendi sağlıklı vücut hücrelerini de zarara uğratabilir. Bu tip durumlarda bağışıklık sistemi doğrudan saç köklerine etki edebiliyor ve bu durum da saç dökülmesine sebep olabiliyor.

Bu tip durumlarda öncelikle ana sorunu ortadan kaldırmak için bir diş hekiminden yardım alınmalıdır. Aynı zamanda saç köklerini güçlendirmek ve etkili bir saç dökülmesi tedavisi için de uzman bir doktora muayene olmakta fayda vardır.

  • Tiroit hormonlarına bağlı olarak görülen saç dökülmesi: Tiroit bezinin gereğinden az ya da çok çalışması durumu da saç dökülmesine sebep olan önemli yaygın durumlar arasında yer alıyor. Tiroit tedavisi sonrasında ortalama olarak 2 ay sonra saçlarda dökülme azalıyor ve saçlar normal haline dönmeye başlıyor.
  • Saçkıran tipi saç dökülmesi: Alopesi areata denilen, halk arasında bilinen adıyla saçkıran, ani bir şekilde ortaya çıkar. Tamamen saçsız alanlarda sıklıkla görülen, bir ya da birkaç tane olarak farklı çaplarda kendini gösteren bir hastalıktır. Sadece saçta değil, erkeklerde sakal bölgesinde de gözlemlenebilir. Ancak bulaşıcı değildir.

Saçkıran tipi saç dökülmesi tedavisi oldukça uzun bir süreç gerektirir. Çoğunlukla birkaç ay ya da yıl içerisinde yapılan tedaviler sonucunda gerileme gösterir.

Saç dökülmeleri yüksek miktarda ise ve süreklilikle kesilme ya da azalma göstermeden devam ediyorsa hiçbir şekilde hafife alınmamalıdır. Saç dökülmesi tedavisi ile doğru zamanda müdahale edilirse ilerlemenin önüne geçilebilir. Dolayısıyla bu tip durumlarda mutlaka bir uzmana başvurularak muayene olunmalı ve gerekli testler sonucunda uygun bulunan tedavinin uygulanmasına kısa süre içerisinde başlanmalıdır.

Saç dökülmelerine neler iyi gelir?

Saç dökülmesi tedavisi için başarılı bir sonuca ulaşılması öncelikle hastaya doğru tanının koyulmasıyla ilgilidir. Saç dökülmesi tedavisi başlangıcında öncelikle saç dökülmesinin nedenlerini araştırmak ve dökülme tipini teşhis etmek gerekir.

Uzman tarafından yapılan muayene ile saç dökülmesine neden olan faktörler belirlenerek, hastanın ihtiyacına yönelik bir saç dökülmesi tedavisi planı yapılır.

Saç dökülmesi problemi yaşamaya başlayan kişilerin ise, saça veya saç derisine zararı olabilecek saç bakım ürünlerinin tümünü kullanmaktan kaçınmaları gerekir. Protein yönünden zengin bir beslenme planına geçiş yapılması da saç dökülmesinin azalması için faydalı olacaktır.

Saç dökülmesi eğer herhangi bir vitamin eksikliğinden kaynaklanıyorsa, doktor kontrolünde vücuttaki eksik vitamin depolarının tamamlanmasına yönelik bir tedavi planı uygulanmalıdır.

Tiroit ya da farklı bir hastalığa bağlı olarak görülen dökülmelerde ise saç dökülmesi tedavisi öncesinde bu hastalıkların çözümlerine yönelik tedavi planları da mutlaka oluşturulmalıdır.

Siz de sağlığınızdan ödün vermeden hayal ettiğiniz yoğun saç görüntüsüne ulaşmak, acısız, ağrısız ve yan etkisiz şekilde kendinize uygun saç dökülmesi tedavisi uygulamalarından faydalanmak, alanında uzman, profesyonel, güvenilir bir kadro yardımı ile saç dökülmesi tedavisi yaptırmak ve saç dökülmesi tedavisi fiyatları hakkında bilgi almak için hemen +90 542 464 74 33 no’yu arayarak Quartz Clinique’e ulaşın ve randevunuzu planlayın..

Özel Quartz Poliklinik

Web Site: https://www.quartzclinique.com/

TEL: +90 212 241 46 24

Facebook:@quartzclinique

Instagram :@quartzclinique

YouTube: Quartz Clinique