Samsun Haber
Giriş Tarihi : 22-02-2021 12:51   Güncelleme : 22-02-2021 12:51

Samsun için karantina düşünülebilir!

Karadeniz illerinde vaka sayılarındaki artış yeni tedbirlere haberci oluyor. Samsun dahil bazı Karadeniz illerinde 'bölgesel karantina' önerisi yapıldı.

Samsun için karantina düşünülebilir!

1 Mart ile birlikte Türkiye'de normalleşme süreci başlayacak. Ne yazıkki Karadeniz Bölgesi'nde aralarında Samsun'un da bulunduğu bazı illerde vaka sayısındaki artış sürüyor. Vaka sayısında yoğunluk yaşanan illerde yeni tedbirler alınarak normalleşme sürecine geçilmesi beklenirken konu ile ilgili flaş bir açıklama geldi. Yapılan açıklamada Karadeniz Bölgesi için 'bölgesel karantina' uygulanabileceği ifade edildi. 

BÖLGESEL KARANTİNA ÖNERİSİ

Doğu Karadeniz şehirlerinin birbirine yakın ve ulaşımın kolay olduğunu kaydeden Güven, tedbirlerin artırılmaması halinde vakaların artmaya devam edeceğini belirtti. Güven, "Demek ki bu Karadeniz’e yönelik bir durum. Ortak özelliğimiz, Karadeniz bölgesinde hepimizin köy bağlantısı ve şehirlerarası ilişkimiz var. Bunu kesmeliyiz. Gerekirse şehirlerarası bağlantıların önü kesilmeli. Aynı tedbirler alınırsa yine aynı şey olacak, bir sonraki hafta da yine aynı olacak. Vaka sayısı yüksek ve diğer illere göre oran yukarıda olan bu 4 ilin arasındaki ilişkiler sınırlandırılmalı, daha kati tedbirler alınması lazım. Gerekirse ‘bölgesel karantina’ da düşünülebilir" diye konuştu.

SAMSUN VE RİZE İÇİN ÖZEL TEDBİR 

KTÜ Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Aydın da, koronavirüsün kuluçka dönemi olduğunu hatırlatarak, nüfus oranlı en yüksek rakamlara sahip şehirlerden Samsun ile Rize arasında bölgesel olarak özel tedbirler uygulanması gerektiğini söyledi. Prof. Dr. Aydın, "Bunun yapılmaması durumunda Türkiye’yi de riske edebileceğini göz önünde bulundurmak lazım. İnsanlar niçin maske, mesafe ve hijyen davranışlarına uyacak davranışlarda bulunmuyor ve buna en büyük etki eden parametreler ne ise ortaya koymak gerekiyor" diye konuştu.

Kaynak: Sputnik