Güncel
Giriş Tarihi : 17-02-2021 13:22   Güncelleme : 17-02-2021 13:22

Samsun için koronavirüs esnetmesi hayal oldu!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 'yerinde karar' dönemine geçildiğini ve vaka sayısının az olduğu illerde kısıtlamaların esnetileceğini duyurdu. İl nüfusuna oranla haftada 2 bin 323 vaka ile Türkiye'de en çok vaka görülen ikinci il konumunda bulunan Samsun için esnetme kararı çok uzak gözüküyor.

Samsun için koronavirüs esnetmesi hayal oldu!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı sonrası açıklamalarda bulundu. Yapılan açıklamada vaka sayısı az olan illerde esnetmelerin başlatılacağı ifade edildi. 

HAFTALIK VAKA SAYILARI ESAS OLACAK

Bakan Koca yaptığı açıklamada 'yerinde karar'la ilgili, "Salgın yönetiminde 'yerinde karar' döneminde olduğumuzdan geçen hafta söz etmiştim. Yerinde alınacak kararlara esas olması amacıyla, bir haftalık toplam vaka sayılarının nüfusa oranlı olarak illerimizin durumunu gösteren haritayı yayımladık. Bu verileri her hafta düzenli olarak paylaşmaya devam edeceğiz. Daha detaylı göstergelere ilişkin çalışmalar da yapılmaktadır." ifadelerini kullandı.

SAMSUN 100 BİN KİŞİDE 5. SIRADA, NUFÜS ORTALAMASINDA İSE 2. SIRADA 

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "100 bin kişi" baz alınarak il il 1 haftalık vaka sayısını açıkladı. Açıklanan verilerde 100 bin kişide Samsun 171,29 vaka sayısı ile Türkiye'de beşinci sırada yer alırken bu sayısı il nüfusu ile orantılandığında Samsun 2 bin 323 vaka ile Türkiye ikincisi konumuna geliyor.

SAMSUN İÇİN ESNETME 'HAYAL' OLDU

Vaka sayısında 9 bin 307 haftalık vaka ile birinci sırada bulunan İstanbul'un ardından 2 bin 323 haftalık vaka ile Samsun ikinci sırada geliyor. Bilim Kurulu'nun aldığı karar doğrultusunda vaka sayısının en yüksek olduğu iller arasında üst sıralarda yer alan Samsun için koronavirüs esnetmesi 'hayal' oldu.