16 HAZİRAN 2019 Pazar 06:02
Samsun Haber
Giriş Tarihi : 11-03-2019 18:52   Güncelleme : 11-03-2019 18:52

Samsun Kent Müzesi'ne 2 buçuk ayda 100 bin ziyaretçi

SAMSUN'da, dünyanın en prestijli 6 müzesinden biri olan Kent Müzesi, 2019 yılı Ocak ayı itibariyle yerli ve yabancı 100 bin turisti ağırladı.

Samsun Kent Müzesi'ne 2 buçuk ayda 100 bin ziyaretçi

Dünya genelinde ve Avrupa’da birçok ödüle layık görülen Samsun Kent Müzesi’ni ziyaret edenlerin sayısı gün geçtikçe artıyor. Samsun Büyükşehir Belediyesi Kent Müzesi Sorumlusu Sanat Tarihçisi Nilgün Sarıçoban, açıldığı günden buyana ziyaretçi akınına uğrayan müzenin, 1 Ocak 2019 tarihinden bugüne kadar 100 bin yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edildiğini açıkladı. 

'SAMSUN’UN ADETA BELLEĞİ OLDU'

Müze hakkında bilgi veren Sarıçoban, “Samsun Kent Müzesi Devlet Demiryollarına ait lojman binalarının kamulaştırılmasıyla 2011 yılında çalışmalarına başlanmış ve 8 aylık restore sonucunda halkın hizmetine açılmıştır. 7 yıllık bir çalışma ve 50 ye akademisyenin emeği ile ortaya çıkmış olan Samsun Kent Müzesi 15 bin yıllık Samsun geçmişini halka sunmaktadır. Geçmişle gelecek arasında bağ kuran Kent Müzesi Samsun’da; tarım, ekonomik yaşamımız, sosyal yaşamımız, örf adetlerimiz, mübadillerimiz, ulaşım tarihimiz, mutfak kültürümüz, unutulmaya yüz utmuş el Sanatlarımız, gibi pek çok bilgiyi edinebileceğimiz bir bellek oluşturulmuştur” diye konuştu.

154 MÜZE ARASINDA 6’INCI OLDU

Alınan ödüllerden söz eden Nilgün Sarıçoban, “2013 yılında açılışı gerçekleştirilen Samsun Kent Müzesi, adeta Samsunumuzun parlayan bir yıldızı; uluslararası arenada ülkemizi başarıya taşıyan bir müze olarak övünç kaynağımız olmuştur. Avrupa Müze Akademisi’nin (EMA) gerçekleştirdiği ve 154 müzenin katıldığı Avrupa’nın en prestijli müzeleri sıralamasında, Avrupa’nın en prestijli altıncı müzesi onuruna erişmiştir. Samsun Kent Müzesi geleneksel hale getirdiği ’23 Nisan Çocuk Oyunları Şenliği’ ile her yıl çocuklarımız ile müzelerimizi bir araya getirerek Samsunumuzun sokaklarında yüzlerce yıldır oynanan çocuk oyunlarımızı oynayarak çocuklarımız ile geleneksel kültürel dokunun bütünleştirilmesini sağlamaktadır. Gerçekleştirdiği konferans, panel ve söyleşiler ile de Samsun halkı ile alanının uzmanı kişileri bir araya getirerek çeşitli konular üzerinde bilinç ve farkındalığı artırmanın hedefine yönelmiştir. Bünyesinde açmış olduğu Hat, Osmanlıca ve Diksiyon kursları ile halk-müze birlikteliği yaratmış ve pek çok alanda insanımızın uzmanlaşmasına vesile olmuştur" dedi.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Sultanahmet'te patlama!
ANKET OYLAMA TÜMÜ
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA