Samsun Haber
Giriş Tarihi : 18-12-2019 22:30

Samsun Otizmli Çocuklar Derneği'nin büyük başarısı

Otizmli çocuklar için Samsun'da kurulan Samsun Otizmli Çocuklar Derneği (SODER), Avrupa Birliği'nin de desteğiyle otizmli çocuklar yararına animasyon filmini yayınladı.

Samsun Otizmli Çocuklar Derneği'nin büyük başarısı

2012 yılında otizmli çocucuğu olan ailelerin biraraya gelerek kurmuş olduğu bir sivil toplum kuruluşu olan Samsun Otizmli Çocuklar Derneği (SODER), büyük bir başarıya imza attı.

Avrupa Birliği desteğiyle proje

Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı Kapsamında Uyguladığı "BENİM FARKLI DÜNYAM" projesi ile SODER, animasyon filmini Avrupa Birliği'nin desteğiyle yayına koydu. Uzun zamandır proje üzerinde çalışan SODER Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda da otizmli bir çocuğun annesi olan Ayça Nedret Yüceer sosyal medya hesabından videonun duyurusunu yaparak; "Samsun Otizmli Çocuklar Derneği'nin Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı Kapsamında Uyguladığı 'BENİM FARKLI DÜNYAM' projesi animasyon filmi yayında. 'Animasyon', Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı kapsamında Avrupa Birliği Desteği ile hazırlanmıştır. İçeriğin Sorumluluğu tamamıyla 'Samsun Otizmli Çocuklar Derneği'ne aittir ve AB'nin görüşlerini yansıtmamaktadır." açıklamalarında bulundu.

"Her çocuk gibi bir çocuğum"

Videonun içeriğindeki sözlerden de bahseden Yüceer; "Erken tanı benim için önemli.
Tek kabul edilmiş tedavim, eğitim.
Eğitim ile birçok şey aşabilirim.
Eğitimime önem ver.
En büyük özelliğim sosyal iletişim eksikliğim. Bunun için yaşıtlarımla bir arada olup onlarla birlikte geçireceğim zaman çok kıymetli.
Farklıyım diye benden uzak durmak yerine; farklılıklarım ile bir arada olmamız, beni böyle kabul etmeniz hayatımda ne mucizeler yaratacak gelin bunu birlikte yaşayıp görelim.
Önce otizmli değil, önce bir insanım. Her çocuk gibi bir çocuğum ve sizlere soruyorum; ben büyüyünce ne olacağım? Beni nasıl bir hayat bekliyor?
Farklılıklarım ile bu hayatta bana da yer aç." dedi.