Samsun Haber
Giriş Tarihi : 15-08-2020 12:09   Güncelleme : 15-08-2020 12:09

Samsun'da 2. Dalga endişesi

Samsun'da korona virüste ikinci dalga patladı. Kamu hastanelerinde yer kalmadı. Pozitif vakaların evlere yönlendirildiği belirtilirken, Türk Sağlık Sen Samsun Şube Başkanı Çakmak, "Hemşireler ve doktor istifaları gelmeye başladı. Sağlık sistemi bu yükü kaldırmaz "dedi.

Samsun'da 2. Dalga endişesi

Samsun'da korona virüs vakalarında son günlerde artış yaşandığı kaydediliyor. Virüste ikinci dalga endişelerinin güçlendiği şu günlerde ilçelerde ki düğünlerde ardı ardına toplu bulaş haberleri gelmeye başladı. Pandemi sürecinde yoğun mücadele veren ve vakaları taburcu eden kamu hastanelerinde yer kalmadığı öne sürülüyor. 

İSTİFALAR GELMEYE BAŞLADI 

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Gazi Hastanesi'nde yer kalmadığı belirtilirken, testi pozitif çıkan hastaların evlerinde tedavilerinin devam etmesi için gönderildiği öğrenildi. Türk Sağlık Sen Samsun Şube Başkanı Erdoğan Çakmak'tan ise ürkütücü açıklama geldi. Çakmak, aylardır ailelerinden uzak, maddi talepleri karşılanmayan sağlık çalışanlarının bıkkınlık içinde olduğuna dikkati çekerek, istifaların gelmeye başladığına işaret etti. 

SAĞLIK ÇALIŞANLARI YORULDU 

Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Çakmak, " Sağlık çalışanları pandemi sürecinde kahramanca mücadele verdi, vermeye de devam ediyor. Ancak bu süreçte sağlıkçılara verilen sözler tutulmadı. Tavandan ödeme konusunda ayrımcılık yapıldı, döner sermaye payları ve nöbet ücretlerini alamadılar. Sağlık çalışanları moral olarak çökmüş durumdalar. Şimdi izinlerin iptal edileceği konuşuluyor. Ben her hastaneyi ziyaret ediyorum. Sağlık çalışanlarında ciddi bir bıkkınlık var. Hekimler ve hemşirelerden istifa haberleri gelmeye başladı. Bu böyle gitmez. Aşırı yük binerse sağlık sistemine çöker, sonra çalışacak adam bulamazlar hastenelerde. Küskün sağlık çalışanlarının gönülleri alınmalı "dedi. 

6 HEMŞİRE VİRÜS KAPTI 

Kamu hastanelerinde görevli hemşirelere  korona virüsün her an bulaşabileceğine işaret eden Çakmak, "Eğitim Araştırma Hastanesi'nde 6 hemşire arkadaşımız korona virüse yakalandı, yatıyor. Hastanelere bakıyorsunuz, normal hasta ile korona virüslü hastalar aynı ortamda bulunabiliyor. Sağlık çalışanları ciddi anlamda zorlanıyor. Gerekli destekler sağlanmalı. Üst düzey yöneticiler sağlıkçılara mobbing yapmayı bıraksınlar. Şapkamızı önümüze koymamız lazım "ifadelerini kullandı. 

Samsun'da korona virüste ikinci dalga adeta patladı. Kamu hastanelerinde yer kalmadığı iddia edilirken, sağlık çalışanlarının ise istifa etmeye başladığı belirtiliyor. (Halk Gazetesi)