Güncel
Giriş Tarihi : 17-12-2020 22:01   Güncelleme : 17-12-2020 22:01

Samsun'da vaka sayıları düşüyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Samsun İl Sağlık Müdürü Dr.Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç ile yaptığı video konferans görüşme ile Samsun’da ki koronavirüs salgınının son durumu hakkında bilgi aldı.

Samsun'da vaka sayıları düşüyor

Türkiye genelinde artan koronavirüs vaka sayısı alınan kısıtlama önlemlerinin arından son günlerde düşüş göstermeye başladı. Samsun’un da aralarında bulunduğu kritik iller ile belirli periyotlar halinde görüşmeler yaparak çalışmalar hakkında bilgi alan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Samsun İl Sağlık Müdürü Dr.Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç ile tekrar görüşerek son durum hakkında bilgi aldı.

Sosyal medya hesabından Samsun’un da aralarında bulunan Adana, Hatay ve İzmir İl Sağlık Müdürleri ile video konferans aracılığıyla görüştüklerini belirten Bakan Koca Samsun’daki vaka sayısında düşüş yaşandığını fakat yoğun bakım sayısında düşüş yaşanmadığını ifade etti.

Bakan Koca yaptığı açıklamada;

“Hatay’da son hafta içinde günlük vaka sayısı düşüşe geçti. Hastane yükümüz devam ediyor. Yatak doluluk oranı 63, yoğun bakım doluluk oranı 85. Erişkin yoğun bakım yatak sayısını son 10 gün içinde 301’den 429’a çıkardık. Önümüzdeki hafta içinde 35 yoğun bakım yatağı daha ilave edeceğiz. Sahada her biri 3 kişiden oluşan 363 filyasyon ekibimiz gece gündüz görev yapıyor. Bütün kurumlarımız ve hemşerilerimizle birlikte el birliğiyle mücadelemiz kısa sürede netice verecektir.

Adana ve Samsun’da son bir hafta içinde vaka sayısında 20 azalma oldu. Yoğun bakım yüklerimiz halen devam ediyor. Adana’da hastane doluluk oranı 65, yoğun bakım doluluk oranı 80. Filyasyon ekip sayısı 515’e çıktı.

Samsun’da hastane doluluk oranı 64, yoğun bakım doluluk oranı 81. Sahada 347 filyasyon ekibimiz görev başında.

İzmir’de son hafta içinde günlük vaka sayısında 35 düşüş oldu. Hastane doluluk oranı 58, yoğun bakım doluluk oranı 78. Şuanda 797 filyasyon ekibimiz sahada görev yapıyor. Sağlık Çalışanlarımız destan yazıyor. Bütün kurumlarımız ve hemşerilerimizin elbirliğiyle mücadeleye katkısının etkisini görüyoruz. Birlikte kazanacağımız günler uzak değil” dedi.