Samsun Haber
Giriş Tarihi : 16-01-2021 16:24   Güncelleme : 16-01-2021 16:24

Samsun'un 2.5 aylık suyu kaldı!

Samsun'un yaşanan küresel kuraklık nedeni ile 2.5 aylık suyunun kaldığı açıklandı, içme suyunu karşılayan Çakmak Barajına, Hasan Uğurlu Barajından takviye su basılıyor.

Samsun'un 2.5 aylık suyu kaldı!

Samsun'da 2.5 aylık içme suyu rezervinin kaldığı, içme suyunu sağlayan Çakmak Barajının Samsun'un su ihtiyacını Nisan ayına kadar karşılayabileceği açıklandı.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mustafa Demir, küresel kuraklık sebebi ile yaşanan içme suyu sıkıntısı ile ilgili açıklama yaptı.

"Çakmak Barajı'ndaki su miktarı bizi Nisan ayına kadar götürebilir seviyedeydi” diyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkan Mustafa Demir, "2.5 aylık bir suyumuz kalmıştı. Ama SASKİ Genel Müdürlüğümüzün yaptığı çalışma sonucu Hasan Uğurlu Barajı'ndan motopomplarla günlük Samsun ihtiyacının üçte biri kadar suyu şu anda Çakmak Barajı'na takviye ediyoruz. Yağmurların yağması ile birlikte 10 milyon metreküplük su bekliyoruz. Samsun'da inşallah kuraklıkla ilgili su sıkıntısı yaşanmayacak. Bununla ilgili de her konuda titiz çalışma yürütüyoruz. İklim değişikliği konusu son günlerde oldukça ciddi bir hal aldı. İyi bir yere gitmiyoruz bu konuda. Bizim merkezde günlük 300 bin metreküplük Tekkeköy'deki yeni arıtma projemiz bitti. 2021 yılında ihale edeceğiz. Mevcut olan arıtma 200 bin idi. Bu 300 bin. Yapılınca onu hemen devreye alacağız. Mevcut olan arıtma tesisinin de kapasitesini 300 bin metreküpe çıkaracağız. Türkiye'de yedekli arıtması olan tek il olacağız" dedi.