Samsun’un 5 yıllık şiddet bilançosu

Aile ve Sosyal Politikalar Samsun İl Müdürü Tekin Balcı, Samsun’da 5 yıl içerisinde 7 bin 914 kişinin şiddet mağduru olduğunu söyledi. Balcı, bu kişilerin 7 bin 591’inin kadın, 323’ünün ise erkek olduğunu kaydetti.

Samsun’un 5 yıllık şiddet bilançosu

Samsun’da 2012 yılında kurulan Şiddet İzleme ve Önleme Merkezi’ne (ŞÖNİM) bugüne kadar 7 bin 914 kişinin başvurduğunu söyleyen Aile ve Sosyal Politikalar Samsun İl Müdürü Tekin Balcı, “İlimizde şiddet mağduru kadınlara ve beraberindeki çocuklara kadın konukevi hizmet modeli ile barınma hizmeti sunulmaktadır. Kadın konukevine doğrudan başvuru kabul edilmemektedir. Güvenlik nedeniyle adres ve konukevini yerini deşifre edebilecek tüm bilgiler gizli tutulmaktadır” dedi.

SADECE SAMSUN ŞÖNİM'DE 

ŞÖNİM hakkında bilgi veren Balcı, “06 Aralık 2012 tarihinde hizmete başlayan Kadın Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi’nde (ŞÖNİM) şiddet mağdurlarına psikolojik, meslekî, hukukî ve sosyal alanda rehberlik ve danışmanlık hizmeti veriyoruz. Diğer illerden farklı olarak Samsun ŞÖNİM’de yapılandırılmış kamera kayıt sistemi ile adli görüşme odasında mağdurun ilk ifadesi alınıyor. İfade sırasında meslek elemanı da şiddet mağduruna refakat etmekte, danışmanlık hizmeti sunuyoruz. Ayrıca İŞ-KUR İl Müdürlüğü’nden haftada 1 gün görevlendirilen iş- meslek danışmanı ve Samsun barosunda görevli gönüllü avukatlar merkeze başvuruda bulunan şiddet mağdurlarına hizmet veriyor” diye konuştu. 

SAMSUN'DA 7 bin 914 KİŞİ ŞİDDET MAĞDURU

Şiddet uygulayanlara da sağlık ve danışmanlık hizmeti verdiklerini kaydeden Balcı, bu uygulamaya 8 bin 125 kişinin başvurduğunu söyledi. Balcı, "ŞÖNİM'e açıldığı tarihten itibaren toplam 7 bin 914 kişi şiddete maruz kalarak başvuruda bulundu. 7 bin 914  kişinin 7 bin 591’si kadın, 323’i ise erkek. Şiddet uygulayanlara da sağlık ve danışmanlık hizmeti vermekteyiz. Bu uygulamaya da 8 bin 125 kişi başvurdu. Ayrıca, bin 568 kadın konukevi, bin 659 danışmanlık, 8 bin 422 ifade, 3 bin 816 sağlık desteği, 131 istihdama yönelik rehberlik bugüne kadar ŞÖNİM’e başvuruda bulunanlara yönelik verilen hizmet sayılarımızdır. Kadına yönelik şiddet konusunda farkındalık yaratmaya yönelik eğitim çalışmaları kapsamında Samsun ve ilçelerinde yaşayan 12 bin 67 kişiye ulaştık” şeklinde konuştu.

Ayşe KUŞCU KAYASende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
//
// //
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bakan Soylu: Ortada organize bir provokasyon olmadığı görülmüştür
Bakan Soylu: Ortada organize bir provokasyon olmadığı görülmüştür
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Şiddeti asla tasvip edemeyiz
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Şiddeti asla tasvip edemeyiz