Samsun Haber
Giriş Tarihi : 07-12-2020 15:41   Güncelleme : 07-12-2020 15:41

SAMULAŞ'ta işçiler mücadeleye devam ediyor

Demiryolu İş Sendikası Sivas Bölge Temsilcisi Murat Kütük, SAMULAŞ'ta yaşanan grev olayı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Belediye ile masada anlaşamadıklarını belirten Kütük, "Son çare olarak yasal hakkımız olan greve başvuracağız. İşçinin hakkı 5 ise 4 verin ama verin" dedi.

SAMULAŞ'ta işçiler mücadeleye devam ediyor

Demiryolu kuruluşlarında çalışan emekçilerin bağlı olduğu Demiryolu İş Sendikası, Samsun'da demiryolu ulaşımını sağlayan SAMSULAŞ'ın işçileri için mücadele etmeye devam ediyor. İşçilerin çalışma saatleri, maaş zammı ve işçi hakları için Samsun Büyükşehir Belediyesi ile masaya oturulsada tüm iyi niyete rağmen olumlu bir sonuç çıkmadı. Sendika tarafından grev kararı alınırken önümüzdeki günlerde grev tarihinin açıklanması bekleniyor. Konuyla alakalı Demiryolu İş Sendikası Sivas Bölge Temsilcisi Murat Kütük açıklamalarda bulundu.

Demiryolu İş Sendikası Sivas Bölge Temsilcisi Murat Kütük açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

TÜM İYİ NİYETE RAĞMEN OLAY GREVE SÜRÜKLENDİ

1 Temmuz tarihi ile itibaren geçerli olan toplu iş sözleşmesi görüşmeleri sendika ve tüm çalışanların iyi niyetine rağmen denenmiş ancak netice alınamamıştır. Bu sebeple 30 Kasım tarihiyle birlikte grev kararı alınmıştır. Grev kararı tarihi daha sonra bildirilecektir. 

EN AZ MAAŞLA EN AZ ÇALIŞAN SAMULAŞ'TA

SAMULAŞ çalışanları, siz Samsunluları taşımakta olan her sabah saat 04.00'de evlerinden çıkıp günlük 12-13 saat sizlere hizmet etmektedir. Pandemi sürecinden en önde gece-gündüz hastalığı umursamadan değerli Samsun halkına hizmet etmiş bu sürede kısa çalışma ödeneği ile 4 ay eksik maaş almış ve hiç şikayet etmemişlerdir. Samsun'u ve SAMULAŞ'ı sahiplenerek bunu asgari ücretin biraz üstünde bir maaşla yapmışlardır. Tüm Türkiye'de tramvay ve metro kuruluşları arasında en az maaş ve en az çalışan sayısı ile gerçekleştirmişlerdir.

BAŞKA YOL BIRAKILMADI

Netice itibariyle sayın Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir bir nefes alacak kadar ücreti çok görmüştür. Bize yasal hakkımız olan grevden başka yol bırakmamıştır.

DEMİRYOLU TAŞIMACILIĞI KAR KURULUŞU OLARAK GÖRÜLMEMELİDİR

Bu süreçte bizim derdimiz grev yapmak değil hakkımızı masada almaktır. Çalışanın hakkı 5'se 4 versin ama versin. Buraya bir kar kuruluşu gibi görüp kazanırsam veririm demek, çalışanların karşılığını alamaması demektir.