Samsun Haber
Giriş Tarihi : 11-06-2019 18:01   Güncelleme : 11-06-2019 18:17

SEÇİMLE DEĞİL, ATAMAYLA GELDİLER... SAMSUN'UN SİYASETTEKİ KADERİNE BAK!

Samsun'da son 1 yıl içinde mecliste grubu bulunan 4 partinin il başkanı değişti. Ortak nokları ise seçimle değil atamayla gelmiş olmaları.

SEÇİMLE DEĞİL, ATAMAYLA GELDİLER... SAMSUN'UN SİYASETTEKİ KADERİNE BAK!

SİYASETİ ATANANLAR YÖNETİYOR
Samsun’da 24 Haziran Cumhurbaşkanı ve Milletvekilleri seçimleriyle başlayan parti il başkanları değişikliği, 31 Mart yerel seçimleri sürecinde de devam etti. Süreç, CHP’den milletvekili adayı olmak için Nisan 2018’de CHP Samsun İl Başkanlığı görevinden istifa eden Tufan Akcagöz ile başladı. İYİ Parti Kurucu İl Başkanı Ömer Süslü’nün 30 Mayıs 2018’de geçirdiği elim kazada ağır yararlanmasıyla ise devam etti. 

BİR SENE DE 4 BAŞKAN DEĞİŞTİ
31 Mart yerel seçimleri kapsamında Cumhur İttifakına aykırı söylemlerde bulunan dönemin AK Parti İl Başkanı Hakan Karaduman ve MHP İl Başkanı Taner Tekin’in ise Ocak 2019’da görevden alınmasıyla siyasette hareketli günler yaşandı. Samsun’da AK Parti, MHP, CHP ve İYİ Parti’de yeni il başkanları atama ile görevlendirildi. Son bir sene içerisinde yapılan değişiklikler 'Samsun'u seçimle değil, atamayla gelen başkanlar yönetiyor' söylemlerine neden oldu. 

AKÇAGÖZ GİTTİ, KUNDAK GELDİ
24 Haziran seçimlerinde milletvekili adayı olmak isteyen CHP Samsun İl Başkanı Av. Tufan Akcagöz, Nisan 2018’de görevinden istifa ettiğini ve aday adayı olduğunu duyurdu. CHP de boşalan başkanlık koltuğuna ise Dr. Mehmet Kundak atandı. Kundak parti içinde yaşanan çekişmelerden dolayı Ağustos 2018’de görevinden istifa ettiyse de Ekim 2018’de kendi yönetim kurulunu oluşturarak yeniden göreve atandı.

KAZA SONRASI GÖREVİ BIRAKTI
30 Mayıs 2018’de, partisinin milletvekili aday tanıtım toplantısına giderken Ankara yolunda geçirdiği trafik kazasında ağır yaralanan ve herkesi derin üzüntüye boğan İYİ Parti Samsun Kurucu İl Başkanı Ömer Süslü, yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle Eylül 2018’de aynı araçta kaza geçiren ancak kazayı hafif yaralı olarak atlatan, kader arkadaşı Av. Recep Güleroğlu'na görevi devretti

ÖNCE TEKİN SONRA KARADUMAN
24 Haziran seçimlerinden sonra, siyasetçiler 31 Mart seçimlerine hazırlanmaya başladı. Bu arada AK Parti ve MHP arasında Cumhur İttifakı oluştu. Cumhur İttifakı ruhu ile hareket eden parti liderlerinin aksine Samsun’da dönemin AK Parti İl Başkanı Hakan Karaduman ve MHP İl Başkanı Taner Tekin Cumhur İttifakı’na aykırı söylemleriyle dikkat çekmiş ve partileri tarafından Ocak 2019’da görevden alınmıştı. 

AKSU VE KARAPIÇAK GETİRİLDİ
Dönemin AK Parti Samsun İl Başkanı Av. Hakan Karaduman’ın Cumhur İttifakı’na aykırı davrandığı için Ocak 2019’da görevden alınmasının ardından boşalan koltuğa aynı hızla Av. Ersan Aksu atandı. MHP’de ise Cumhur İttifakı söylemlerine karşı davrandığı için görevden alınan Taner Tekin’in yerine ise önce eski milletvekili Hüseyin Edis, daha sonra ise eski MHP İl Başkanı Abdullah Karapıçak yıllar sonra yeniden MHP Samsun İl Başkanı olarak atandı.