Güncel
Giriş Tarihi : 14-12-2021 13:57   Güncelleme : 14-12-2021 13:57

Şeker Hastalarını Tehdit Eden Diyabetik Retinopati Körlüğe Sebep Olabilir

Diyabet yani şeker hastalığının görülme oranlarındaki artış başka sorunları da beraberinde getirmektedir.

Şeker Hastalarını Tehdit Eden Diyabetik Retinopati Körlüğe Sebep Olabilir

Diyabet kaynaklı başlıca göz  problemleri; katarakt, glokom, görme siniri iltihaplanması gibi çeşitli göz problemlerinin yanında şekerin göze vurması olarak da bilinen diyabetik retinopati son derece sinsice ilerleyen bir göz hastalığıdır.

Şekere bağlı görme kaybının en sık rastlanan nedenidir. Diyabetik retinopati hastalığında görme kaybı, retinanın beslenmesini sağlayan damarların kan şekerinin yüksekliğinden dolayı hasar görmesi sebebiyle olur. Bu hasar neticesinde retinanın beslenmesi bozulur. Ayrıca retinada kanama ve ödem oluşur. Retinanın zaman içerisinde görevini yerine getirememesi ile birlikte görme kaybı meydana gelir.

Eğer bu probleme zamanında müdahale edilmezse görme kaybı körlükle sonuçlanabilmektedir.

Dünyada ve ülkemizde şeker hastalığı görülme oranlarında giderek yaşanan artış diyabetik retinopati görülme sıklığını da arttırmaktadır. 

Diyabetik Retinopati Belirtileri Nelerdir?

Hastalık bazen yıllarca belirti vermemekle birlikte genellikle ilk belirtiler şeker hastalığının 8 ile 10. yılları arasında görülmektedir. Genel belirtiler aşağıdaki gibidir:

Görmede ani azalma,

Görmede bulanıklaşma ve dalgalı görme,

Renk algısında bozulma,

Görme alanının bir kısmının kaybolması,

Işıktan rahatsız olma.

Bu belirtiler dışında diyabetik retinopati retinada etki altına aldığı bölgeye göre belirtiler vermektedir. Özellikle görme merkezi etkilenmişse bulanıklaşma ve dalgalı görme gibi belirtiler vermektedir. Eğer retinanın periferik kısmında bir hasar mevcutsa hastalık ileri seviyelere gelene kadar belirti vermeyebilir. Bu durum diyabetik retinopatinin en sinsi yönlerinden birini oluşturmaktadır. Çünkü ani oluşan kanamalar neticesinde ani ve kalıcı görme kaybı ile sonuçlanabilmektedir.

Diyabetik Retinopati Nasıl teşhis Edilir?

Hastalığın teşhisi için çok sayıda birbirinden farklı tetkikler kullanılmaktadır. Bunlar

Görme keskinliği ölçümü,

Retina muayenesi,

Göz tansiyonu ölçümü,

Fluoresein anjiografi,

Optik kohrens tomogragisi (OCT).

Diyabetik Retinopati Tedavisine Nasıl Karar Verilir?

Hastalığın erken döneminde makula bölgesinde ödem yoksa tedaviye yönelik olarak, kan şekeri ve kolestrol değerinin kontrol altında tutulması gibi önlemler alınmaktadır.

Retinada istenmeyen yeni damar oluşumları gözleniyorsa bu bölgelere lazer tedavisi uygulanabilmektedir. Eğer göz içi kanamalar şiddetli ise hasta lazer tedavisi için uygun değildir. Bu yüzden göz içindeki kanamalar başlamadan önce lazer tedavisi yapılmalıdır.

Eğer hastada Kanama Başlamışsa vitrektomi uygulanmalıdır. Vitrektomi tedavisinde kanla dolmuş vitre boşaltılmaktadır. Boşaltılan yere berrak ve yapay bir solüsyon yerleştirilir. Bu operasyon sonrasında hastanın görmesinde artış sağlanması amaçlanır. Vitrektomi operasyonunda zamanlama önemlidir. Bazen gözün kendini temizlemesi için 1 yıl kadar bir süre beklenebileceği gibi bazen de kanamadan hemen sonra operasyon yapılabilmektedir. Ameliyatın ne zaman yapılacağı diğer gözün durumuna ve retinadaki hasarın şiddetine göre hastadan hastaya değişiklik göstermektedir. Eğer retinada dekolman başlangıcı mevutsa vakit kaybetmeden operasyon uygulanabilmektedir.