Güncel
Giriş Tarihi : 20-12-2019 12:23

Senetle Araba Nasıl Alınır? Taksitle Araba Alma

Araba almak için uzun zamandan bu yana bilinen yöntemler bulunmaktadır. Ülkemizde araç alımlarında takas ve kredi teminleri en çok tercih edilenlerden biridir.

Senetle Araba Nasıl Alınır? Taksitle Araba Alma

Ancak banka kredileri artık eskisi kadar işlevsel değildir. Bu durumun ilk nedeni kredilerin geri ödemelerindeki yüksek faiz oranlarıdır. İkincisi ise artık bankalardan herkesin kolay bir şekilde kredi temin edememesidir. İstedikleri araçları kredi ile satın alamayan vatandaşlar ise farklı yöntemlere yönelmektedir. Senetle araba almak da bu açıdan ilk akla gelenlerden biridir.

Senetle Araba Almak Avantajlı Mı?

Senet kavramı ülkemizde tanıdık kavramlar arasındadır. Kavram tanıdıktır ancak senetle araba nasıl alınır bilinmediği hallerde bir işe yaramamaktadır. Öncelikle araç satış işlemelerini senet üzerinden yapan pek çok firma bulunmaktadır. Üstelik ülkemizde bir hayli kaliteli olarak görülen bu firmaların birden fazla şehirde bayisinin olduğu da bilinmektedir. Bireyler istedikleri araçların olup olmadığını firmaların internet sitelerinden kontrol ederek yetkililerle iletişime geçmektedir. İletişimler kapsamında istenen aracın bulunduğu bayiye gidilerek alım işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. Kişilerin araç alımlarından önce belli bir miktarı peşinat şeklinde vermeleri istenmektedir. Kalan miktar ise ödeme olanaklarına göre belli vadeleri olan senetlere bölünerek tamamlanmaktadır.

Taksitle Peşinatsız Araba Almak

Araçların senet üzerinden alınması taksit ödenmesini mümkün kılmaktadır. Fakat peşinatsız araba almak için senet usulü uygulamalarına pek rastlanmamaktadır. Bireylerin herhangi bir peşinat ödemesi yapmadan araç almalarının yolu tasarrufa dayalı olan sistemlerden geçmektedir. Bu sistemlerde peşinat ödemeleri konut alımlarında da olduğu gibi isteğe bağlanmış durumdadır. Kişiler istemedikleri hallerde peşinat ödemeden belirledikleri miktarlarda aylık taksit ödemeleri ile de araçlarına sahip olabilmektedir. Taksitle araba almak için bu alanda hizmet veren firmalardan biri ile masaya oturulmalıdır. Görüşmeler kapsamında bireyler aylık ne kadar ödeyebileceklerine göre farklılaşan sayıda kişi bulunan gruplara eklenmektedir. Grupta bulunan bireyler aylık bir araç satın alabilecek kadar para ortaya koymaktadır. Havuzda yer alan parayı o ay içinde hangi üyenin kullanacağına ise kura ile karar verilmektedir. Böylelikle yardımlaşma usulü ile herkes peşinatsız araba alabilmektedir.