Güncel
Giriş Tarihi : 20-06-2022 15:04

Ses İzolasyonu Nedir?

Kulağımız belirli bir desibeldeki sesleri işitme ve algılama kapasitesine sahiptir. Çok yüksek yada çok alçak ses algılama ve duyma sistemine zarar verdiği gibi sürekli maruz kalınması durumunda ruhsal sıkıntılara da sebep olmaktadır. Bu sebeple ses kirliliği hem çevresel hem de fiziksel sağlığın korunması için önlenmesi gereken oluşumlardır. 

Ses İzolasyonu Nedir?

Yüksek ses kaynağından gelen basıncın, dış ortama yayılmadan sesin gürültü direncini düşürmek amaçlı kullanılan sisteme ses izolasyonu denilmektedir. Ses yalıtımı yalnızca içerideki sesin dışarıya sızmasını yada sesin içeriye girmesini engellemek amaçlı değil aynı zamanda ortamdaki sesin iyileştirilmesi için de kullanılmaktadır. Ses yalıtımı daha çok gürültüyü azaltıcı ortam yaratmak için tercih edilmektedir.

Ses desibeli yüksek mekanların duvarlarına uygulanan yardımcı elemanlar vasıtası ile hem gürültü kirliliğinin önüne geçmek hem de ortamdaki ses kalitesini korumak amaçlı kullanılan ses izolasyonu sistemleri, günümüzde pek çok yapı ve kurumlarda kullanılmaktadır.

Ses yalıtımında kullanılan pek çok yöntem ve alternatifler bulunmaktadır. Ses direnci ile dış ortam arasında bariyer vazifesi görecek bu sistemler, ses dalgalarının gücünü emerek, sesin alandan dışarı çıkmasını engellemektedir. Ses perdeleri, aktif gürültü ses üreteçleri bunlardan birkaçıdır. Ses yalıtımı 5 aşamadan oluşmaktadır. Sönümleme, soğurma, ayrıştırma, kütle ekleme ve mesafe. Bu aşamalara takılan ses basıncı dış ortama yayılmadan bertaraf edilmektedir. 

Ses yalıtımında kullanılan malzemeler

Fabrika, tiyatro, organizasyon salonları, MR, jeneratör odaları, sinema, reji odası, atış poligonları, kayıt odaları, hastane gibi alanlarda kullanılmaktadır. Duvara uygulanan akustik süngerler, ahşap akustik paneller,ses bariyeri, ses yalıtım plakası, kauçuk grubu malzemelerle ses yayılımının engellendiği bu sistemler sayesinde, çevredeki alanlara rahatsızlık vermeden yüksek ritimli ses çalışmaları yapılabilmektedir. Elbette ki bu malzemeler tek başlarına kullanılmamaktadır, yardımcı malzemelerle desteklenen bu sistemler sayesinde alanın dekorasyonu ve bütünlüğü de korunmaktadır. Ses yalıtım malzemeleri uygulanırken; kontakt yapıştırıcılar, kauçuk bağlantı aparatları, polietilen bant, şap kenar bandı, yanmaz kumaş, perlitli sıva ve akustik kapılardan da yardım alınmaktadır.

Ses izolasyonu nerede kullanılır?

Bar, disko, düğün salonu gibi eğlence mekanları, tiyatro, sinema gibi toplu kullanım alanlarında, hastane, MR odası, okul gibi kamu kuruluşlarında, fabrika, atış poligonu, reji odası, jeneratör odası gibi yüksek ses basıncına sahip alanlarda gürültü kirliliğinin önüne geçmek amaçlı kullanılmaktadır. Bunların yanı sıra site, apartman dairesi çoklu yaşam alanların da refahı sağlamak amaçlı da tercih edilmektedir. Tüm bu kapalı alanlarda yapılan yalıtım çevredeki ses kirliliğine karşı çözüm olmaktadır.

Ses izolasyonu nasıl yapılır?

Ses yalıtımı yapılacak bir alanda, öncelikle ses ve gürültülerin desibel değerlerinin tespit çalışması yapılmaktadır. İç mekanda kullanılan ses sistemlerinin basıncı, yapının mimari özellikleri, alanın kapasitesi değerlendirilerek kullanılacak en uygun malzeme ve uygulanacak işlemin analizi çıkarılır. Aşama aşama devam eden çalışmalar, duvarlara uygulanacak yardımcı yalıtım panellerinin tatbiki ile tamamlanmaktadır. Burada önemli olan şey, duvarların fazla kiriş ve çıkıntılara sahip olmamasıdır. Kare ya da dikdörtgen konumda bulunması, ses yalıtımı açısından önemlidir.

Ses yalıtımı fiyatları

 Güriz gürültü izolasyon sistemleri olarak sektörde uzun yıllardır hizmet vermenin kazandırdığı donanımlı altyapı ve kaliteli hizmet ile tüm kurum ve kuruluşların ses izolasyon uygulamalarını en uygun fiyat avantajları ile karşılıyor, ihtiyaca uygun çözümler sunuyoruz. Her mekanın ses yalıtımında farklı ürün grupları kullanıyor, maliyetlerimizi de bu doğrultuda belirliyoruz. Müşteri memnuniyeti esaslı çalışmalarımızda daima kaliteyi uygun fiyatla bir araya getirerek, en cazip ödeme koşulları ile ses yalıtım sistemlerini alanlarınıza tatbik etme amacı güdüyoruz.