Güncel
Giriş Tarihi : 11-11-2021 15:17   Güncelleme : 11-11-2021 15:17

SimpraPOS ile Kusursuz Restoran Cafe Otomasyonu

SimpraPOS, işletmelerin iş yükünü azaltarak sistemli bir biçimde çalışmalarına olanak sunan bir tür restoran & cafe otomasyonudur.

SimpraPOS ile Kusursuz Restoran Cafe Otomasyonu

Yeme-içme sektörüne hizmet eden restoran, cafe, bar, kahve dükkanı gibi işletmeler tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. Simpra Ailesi içerisindeki gelişmiş tüm yönetimsel araçlar ile işletmelere kusursuz bir restoran yönetimi sunmaktadır. Kullanıcı dostu arayüzü ile kullanım kolaylığı sağlarken, bulut altyapısı ile verilere her zaman, her yerden erişim imkanı verir. SimpraPOS gelişmiş müşteri segmentasyonu ile müşterilere özel menü ve  kampanyalar hazırlama, müşteri bazlı detaylı raporlar oluşturmaya olanak sağlar. Çevrimdışı modu ile internete erişiminin mümkün olmadığı, kesinti gibi durumlarda yaşanabilecek aksaklıkların önüne geçilebilir. İşletmelerde müşterilerin oturma süresi takibi yapılabilirken, masa değişimi gibi işlemler sorunsuz halledilir.

Simpra Ailesine bir göz atalım.

Stok Maliyet Yönetimi

İşletmeler için sipariş alım ve teslim süreçleri kadar önemli olan bir nokta da stok ve maliyet yönetimidir. İşletmelerin ellerinde bulundurdukları ürün ve hammaddelerin en verimli biçimde kullanılması, üretilen ürün maliyetlerinin kontrol altında tutulması, atık ürün miktarının minimuma indirilmesi ve bu sürecin en kolay şekilde yönetilmesi Simpra Inventory ile mümkün.

Simpra Inventory, tek merkezden stok yönetimi imkanı ile zincir işletmelere farklı şubelerindeki stok takibinin yapılması, üretim taleplerinin toplanılması olanaklarını sunar. Böylelikle işletmeler kolaylıkla üretim planı oluşturabilir. Reçete özelliği sayesinde işletmeler reçete maliyetlerine göre satış fiyatları belirleyebilir ve kullandıkları ürünlere eşdeğer ürünlerin takibini kolaylıkla yapabilir. Satışı gerçekleştirilen ürünlerde kullanılan malzemeler anlık olarak stoklardan düşer ve işletmeler Simpra Inventory ile en hızlı şekilde stok kontrolü gerçekleştirebilirler. Detaylı raporlama özelliği ile ürün fiyat takibi yapılabilir ve sipariş verilecek ürün miktarı kolaylıkla görüntülenebilir. Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) uygulamaları ile çift yönlü entegre olan sistem sipariş iletimi ve fatura aktarımını gerçekleştirir.

Sadakat Programı

Müşteriler kendilerini özel hissetmek isterler bu sebeple işletmeler, müşteri sadakatine yönelik çalışmalar yapma gereksinimi duyarlar. Müşterileriyle her an, her kanaldan iletişim kurabilen yenilikçi bir işletme olmak Simpra Loyalty ile mümkün. Müşteri segmentasyonu ile müşteri profilini tanıyan işletmeler onlara özel kampanya, hediye ve indirim sunabilir. İşletmeye özel mobil uygulama ile her ölçekten işletmenin sadakat yönetimi oldukça kolay bir şekilde gerçekleşir. Simpra Loyalty ile müşterilerin yeni hizmet ve kampanyalardan haberdar olabilmesi için SMS, e-posta ve mobil uygulama bildirimi gönderilir. POS sistemine entegre olarak çalışan modül ile ürün ve müşteri profili eşleştirmesi gerçekleştirilir. Çok kanallı satış modülü ile müşterilerin istedikleri kanaldan sipariş verebilmelerine olanak sağlar. Bu sayede işletmeler paket ve gel-al siparişler alabilir. Simpra Loyalty ile işletmeler uygulamaları üzerinden diledikleri müzikleri müşterilerine dinletebilir.

QR Menü

Müşterilerin sipariş sürecini pratik ve temassız bir biçimde kendi akıllı telefonlarından yönetmesi QR Menu Order ile mümkün. QR Menu Order, işletmelere temassız sipariş ve temassız ödeme kolaylığı sunan basit ve kullanışlı bir sistemdir. Yeni ürünlerin anlık olarak sisteme tanımlanmasını ve iyi bir stok takibi yapılmasını sağlar. QR Menü üzerinden farklı lokasyonlar eklenerek zincir işletmelere tek merkezden yönetim imkanı sunar. QR Menu Order ile müşterilere farklı kampanyalar oluşturarak müşteri memnuniyeti elde edilebilir. Şubelere tanımlanan Sub Account hesabı üzerinden ürün, menü ve gider yönetimi sağlanabilir.

Mobil Raporlama

İşletmelere ait verilerin ve raporların her an mobil uygulama üzerinden takibini gerçekleştirmek Simpra Insight ile mümkün. İşletmeler günlük, haftalık, aylık verilerinin detaylı analizlerine cep telefonlarından kolaylıkla erişebilir. En çok satılan ürünleri, net satış tutar ve miktarlarını, hediye ve indirimlerini anlık olarak görüntüleyerek tedarik zincir yönetimi kolaylaştırılır. Satış, ödeme, ürün ve özet raporlarına detaylı erişim sağlayarak işletmelerin gerçek zamanlı takibine olanak sağlar.

Mutfak Gösterge Sistemi

Servis personelinin siparişi kaydettiği an itibariyle siparişin teslim aşamasına kadar olan sürecin kolaylıkla yürütülmesini sağlamak Simpra KDS ile mümkün. Mutfak personeli POS sistemine düşen siparişleri anlık olarak mutfak ekranında görüntüleyerek sipariş durumunu “hazırlanıyor” “hazır” olarak bildirebilir. Simpra KDS ile siparişe dair detaylar ve sipariş hazırlanma süreci dokunmatik bir ekran üzerinden kontrol edilir. SimpraPOS’a entegre olan bu sistem ile mutfak ve servis personeli arasında etkili bir iletişim sağlanır böylelikle personel hataları önlenebilir.

Garson Sipariş Modülü

SimpraPOS ile mobil cihazlar üzerinden sipariş sürecini yönetmek oldukça kolay. SimpraPOS uygulamasını mobil cihazına indiren servis personeli artık el terminali olarak kullanmaya başlayabilir ve böylece kolaylıkla siparişleri kaydedebilir. Garson sipariş modülü ile sipariş ve hesap alımları tek tıkla yönetilebilir, anlık masa değişimi talep eden müşterilerin masa hesapları taşınabilir ya da birleştirilebilir. İşletmelerin oluşturdukları çeklere kuver ücretleri ve müşteri bilgileri eklenerek otomatik olarak güncelleme yapmak da mümkün.

Paket Servis

SimpraPOS’un geniş entegrasyon seçeneği GetirYemek, Trendyol Yemek, Yemeksepeti gibi farklı platformlardan gelen siparişlerin tek bir POS sistemi üzerinden görüntülenmesine olanak sunar. POS sistemi üzerinden kurye ataması anlık olarak yapılabilir, farklı ödeme türlerini destekleyen yapısı ile kolaylıkla ödeme alınır. Kuryeler sipariş adreslerini haritadan işaretleyebilir, harita üzerinden teslimat bölge seçimi atayabilir ve belirlenen teslimat bölgeleri için farklı fiyatlandırmalar yapılabilir. Yurtdışında da kullanım olanağı sunan SimpraPOS müşterilere harita üzerinden teslimat adresini işaretleme ya da posta kodu ile adres tanımlama seçeneği sunar. Böylelikle paket servis süreçleri kolay ve eksiksiz bir şekilde tamamlanır.

SimpraPOS Entegrasyonları

SimpraPOS, üçüncü parti uygulamalar ile entegrasyonu sayesinde işletmelere zaman ve maliyet tasarrufu sağlar.

  • SimpraPOS’un GetirYemek, Trendyol Yemek, Yemeksepeti, Fuudy, Yemeksepeti Vale işletmeleriyle entegrasyonu işletmelerin paket servis süreçlerini kolay ve kusursuz bir biçimde yönetmelerini sağlar.
  • Zubizu entegrasyonu ile müşteriler Zubizu kampanyalarından yararlanır.
  • Sodexo entegrasyonu ile Sodexo kullanan müşterilerin temassız ödeme yapılması sağlanır.
  • Paycell entegrasyonu ile işletmeler müşterilerine farklı ödeme yöntemi sunar.
  • Logo entegrasyonu sayesinde işletmelerin kullandıkları ERP sistemiyle Simpra entegre olur böylelikle kaydedilen veriler otomatik olarak muhasebe sistemine aktarılır.
  • Simpra Connect, üçüncü parti yazılımları ile bağlantı kurar ve pos sistemine yeni entegrasyonların aktarımına olanak sağlar.

İGA entegrasyon, QR Menu Order, Loyalty Basic, Loyalty Order, Inventory Connect, Inventory Portal, Inventory Property, Z Raporu GMP3 FTP, iCiro Basic TSM, GMP3 Entegrasyonu, EFT POS, e-Belge entegrasyonu, GMU 507.

Gelişmiş, güvenilir ve hızlı bir restoran otomasyonu ile işletmenizi bir adım öteye taşımak isteyen herkese Simpra öneriyoruz.