Güncel
Giriş Tarihi : 01-01-2021 21:47   Güncelleme : 01-01-2021 21:47

Son Dakika... Türkiye'de 15 kişide mutasyonlu virüs tespit edildi!

İngiltere'de ortaya çıkan ve insanlara büyük endişe veren mutasyonlu virüs Türkiye'de de görüldü. Yüzde 70 daha hızlı yayıldığı bilinen mutasyonlu virüs hakkında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, İngiltere'den gelen 15 kişide mutasyonlu virüs tespit edildiğini belirterek, "İngiltere'den yurda girişler geçici olarak tamamen durdurulmuştur" dedi.

Son Dakika... Türkiye'de 15 kişide mutasyonlu virüs tespit edildi!

İngiltere'nin güneydoğusunda ortaya çıkan ve şimdiye kadar 28 ülkeye yayılan mutasyonlu virüs Türkiye'de de 15 kişide görüldü.

15 KİŞİDE GÖRÜLDÜ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "İngiltere kaynaklı mutasyon sebebiyle yapılan incelemelerde bu ülkeden yurda giriş yapan 15 kişide mutasyonlu virüs tespit edilmiş ve kontrol altına alınmıştır. İngiltere'den yurda girişler geçici olarak tamamen durdurulmuştur." ifadelerini kullandı.

İngiltere'den gelen 15 kişinin izolasyonlarının devam ettiğini ve çevrelerinin de karanntinaya alındığını, aynı zamanda yaygın temas taraması yapıldığını belirten Bakan Koca, şu ifadeleri kullandı:"Bilindiği üzere İngiltere tarafından duyurulan virüsteki mutasyon ile ilgili olarak tedbirler alınmış ve bu ülkeden yurda girişler askıya alınmıştı. Ayrıca son dönemde İngiltere'den ülkemize girmiş kişilerin tamamı da geriye dönük tarama altına alınmıştı. Halk Sağlığı referans laboratuvarlarımızın da yurdun çeşitli bölgelerinden düzenli taramalar yaptığını da bildirmiştik.İngiltere'den son dönemde yurda giriş yapan ve PCR test sonucu pozitif çıkan kişilerden geriye dönük taramalar neticesinde 15 kişide mutasyon ile uyumlu virüs yükü tespit edilmiştir. Bu kişiler tarama başladığından beri izolasyon altındadır. İzolasyonları devam eden kişilerin temas çevreleri de karantinaya alınmış ve yaygın temas taraması yapılmış ve kontrol altına alınmıştır.Yurt çapında yapılan düzenli taramalarda mutasyonlu virüs İngiltere'den giriş yapan kişiler dışında tespit edilmemiştir. İngiltere'den yurda girişler geçici süre tamamen durdurulmuştur. Gelişmelerden vatandaşlarımızı bilgilendirmeye devam edeceğiz."